Jak spolu souvisí magnetické pole a radiace? Proč se magnetický pól pohybuje? Jak funguje magnetický nosič lyží na auto? Zjistěte odpovědi v devatenáctém díle magnetických otazníků.

Z 18. dílu magnetických otazníků už víte, jak vzniká magnetická bouře a co je permanentní magnet nebo magnetický moment.

1) Jak spolu souvisí magnetické pole a radiace?

Magnetické pole Země neboli geomagnetické pole zasahuje do prostoru až sto tisíc kilometrů daleko od naší planety. Chrání Zemi před nebezpečným kosmickým zářením, slunečním větrem a radiací.

Občas magnetický štít planety oslabí mohutné výbuchy plazmy ze slunce, které způsobí vysoké energetické radioaktivní záření.

Podle projektu Swarm Evropské kosmické agentury magnetické pole Země slábne. Pokud dojde k narušení magnetického štítu, může dojít k výpadkům elektřiny, navigačních systémů na celé planetě i k ohrožení životů astronautů ve vesmíru.

2) Proč se magnetický pól pohybuje?

Naše planeta je jeden velký magnet se severním a jižním magnetickým pólem.

Poloha severního magnetického pólu se stále mění a jeho pohyb se zrychluje. Zpočátku činila rychlost pohybu pólu asi 15 km za jeden rok, v poslední době se pohyb zrychlil přibližně na 50 km za rok. Severní magnetický pól Země se přesouvá z oblasti kanadské Arktidy směrem na Sibiř. Jeho pohyb sledují například vědci z americké vědecké agentury NOAA.

A co je příčinou jeho pohybu? Expert na zemské magnetické pole Phil Livermore tvrdí, že posun pólu ovlivňují dvě velké části magnetického pole, z nichž jedno je pod Kanadou a druhé pod Sibiří. A to pod Sibiří je momentálně silnější. Jiné zdroje zase uvádějí, že k přepólování dochází v důsledku přirozených změn v jádru Země.

Posun severního magnetického pólu.
Posun severního magnetického pólu v letech 1831 až 2007. Zdroj: Wikimedia Commons, CC BY 4.0.

3) Jak funguje magnetický nosič lyží na auto?

Magnetický střešní nosič na lyže.
Magnetický nosič lyží.

Magnetický střešní nosič využijete pro přepravu lyží nebo snowboardu. Díky magnetu nosič přichytíte k plechové střeše auta. Před upevněním nosiče je však třeba, aby byla střecha auta čistá a suchá, což může být v zimě problém.

Vybavenější modely magnetických držáků lyží výrobci opatřili pojistkou – popruhem, který zavřete do dveří pro případ, že by se nosič uvolnil. Některé držáky mají i kovový zámek či lanko proti krádeži.

Magnetický držák lyží ze střechy pak zase sejmete pomocí zatažení za pojistku. Různé systémy mohou mít upevňovací systém mírně odlišný.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.