Chcete začít používat magnety a nevíte přesně, na co si dát pozor? Neodymové magnety jsou silní pomocníci, ale je potřeba s nimi zacházet opatrně. Přinášíme přehled základních informací, které se vám budou pro práci s magnety hodit.

1) Co je to magnet a jak funguje

Magnet přitahuje jen určité materiály, kterým se říká feromagnetické – železo a slitiny s jeho obsahem, tedy ocel, litinu, dále o něco méně nikl a kobalt. Tuto schopnost způsobuje uspořádání atomových částic a jejich magnetických momentů. Magnety mají vždy dva póly – severní a jižní. Pokud spojíte dva magnety, přitahují se opačné póly, stejné póly se naopak odpuzují.

Neodymový kotouč

Neodymový kotouč.

2) Jaké jsou typy permanentních magnetů?

Nejběžnější jsou dva typy magnetů, které fungují trvale, bez elektřiny: feritové a neodymové magnety. Feritové jsou magneticky slabší, zato levnější a odolné vůči korozi. Neodymové magnety (NdFeB) jsou velice silné a hodí se do technických a průmyslových aplikací, ale při nesprávné manipulaci se mohou poškodit a při špatném použití vám mohou způsobit i zranění, třeba skřípnout prsty.

Prstencové magnety

Prstencové magnety.

Silné magnety nepatří do rukou dětí!

Kromě těchto typů existují horku odolné AlNiCo nebo SmCo magnety.

3) Magnetická síla a její směry

Magnety mohou být magnetizované různým způsobem – axiálně (póly jsou na ploškách), diametrálně (póly jsou na bocích) nebo vícepólově. Rozdíly jsou znát hlavně u magnetických tyček, válečků. Tento údaj je důležitý pro to, jak se bude magnet ke kovům přitahovat a kde má největší sílu.

Vždy si předem ověřte typ magnetizace, hlavně pokud chcete magnety kombinovat nebo použít v konkrétním směru.

Tyčový magnet

Tyčový magnet.

4) Jak zjistit, kde je severní a jižní pól magnetu?

Jednoduše použijte kompas. Severní pól magnetu odpuzuje střelku kompasu (která je sama severním pólem). Červená strana střelky kompasu bude tedy ukazovat na jižní pól magnetu. Můžete také použít jiný magnet, u kterého póly znáte, případně indikátor magnetických pólů, anebo aplikaci v mobilním telefonu pro zjištění pólů magnetu.

Kompas

Kompas.

5) Pozor na bezpečnost při práci s magnety

Magnety, především ty silnější neodymové, mohou při nešikovném manipulování způsobit skřípnutí prstů či jiné úrazy. Vždy s nimi manipulujte opatrně a magnety držte dál od dětí. Nepokládejte je na elektroniku, platební karty, hodinky nebo pevné disky. Dávat zvýšený pozor by měli i lidé s kardiostimulátorem či jinými medicínským zařízením.

Podívejte se na 7 pravidel používání magnetů.

6) Skladování magnetů

Silné magnety skladujte v bezpečné vzdálenosti od kovových předmětů i od sebe navzájem. Ideálně je oddělte dřevěnými nebo plastovými podložkami a chcete-li, označte si póly. Snažte se magnety nenechávat v místech s vysokou vlhkostí – zvlášť pokud nemají ochranný povrch.

Bezpečná manipulace s magnety

Bezpečná manipulace s magnety.

7) Použití magnetů venku

Ne všechny magnety jsou vhodné pro venkovní prostředí. Neodymové magnety bez povrchové úpravy snadno korodují. Feritové magnety jsou odolnější. Pro použití venku doporučujeme voděodolné magnety s gumovým nebo plastovým povrchem, případně magnety zalité v epoxidu či teflonové magnety.

Teflonový magnet

Teflonový magnet.

8) Na čem magnety drží?

Magnety se přitahují jen na feromagnetické materiály, hlavně železo, ocel a slitiny. Na hliníku, mědi, dřevě nebo plastu držet nebudou. U tenkých vrstev lakovaného kovu může být přilnavost nižší, než možná čekáte. Magnety se také přitahují vzájemně.

9) Dá se magnet vrtat, řezat nebo pilovat?

Jak řezat magnety? V běžných podmínkách nijak. Neodymové ani jiné magnety nikdy neřežte ani nevrtejte – rozpadnou se a mohou být nebezpečné. Navíc se tím naruší jejich magnetické vlastnosti. Potřebujete-li jiný tvar, kupte si raději magnet v požadovaném rozměru.

Vrtání do magnetu

Vrtání do magnetu.

10) Časté otázky a odpovědi (FAQ)

  • Jak silný magnet je potřeba? Záleží na použití. Na držení kousku papíru či vzkazu nebo fotografie na lednici postačí malý feritový magnet. Na přichycení menšího nářadí nebo dveří budete potřebovat neodymový magnet s přídržnou silou alespoň okolo 10 kg.
  • Jak připevnit magnet? Můžete použít oboustrannou pásku, vteřinové nebo dvousložkové lepidlo na magnety. K dispozici jsou také magnety s otvorem na šroub (pozor, utahujte jemně) nebo pevnější magnetické úchyty v ocelovém pouzdře.
  • Co znamená označení N35, N42…? Je to typ či síla magnetizace magnetu. Vyšší číslo znamená větší magnetickou sílu.

Ať už se chystáte s magnety tvořit, opravovat nebo experimentovat, základem je pochopit jejich vlastnosti a limity. Magnety jsou užitečné, ale využívejte je s rozvahou.

Podívejte se také na další magnetické zajímavosti a tipy pro využití magnetů.