Přicvakněte zrcadlo, vystavte zboží, nařežte dřevo. K čemu dál se hodí magnetické úchyty a držáky s vnitřním závitem? Podívejte se, jak vypadají, z čeho jsou vyrobené a vyzkoušejte další tipy pro jejich využití.

Magnetické úchyty – magnety v ocelovém pouzdře s vnitřním závitem

Magnetické úchyty s vnitřním závitem.
Magnetické úchyty s vnitřním závitem.

Tělo magnetického úchytu je tvoří zabudovaný neodymový kotouč v ocelovém pouzdře. Na jedné straně je čep s vnitřním závitem M3–M10, podle typu úchytu. K závitu tak snadno přišroubujete háčky, háky, závěsné šroubky s okem.

Velice silné typy magnetických úchytů s vnitřním závitem používají lovci pokladů při hledání pokladů ve vodních hlubinách – magnet fishingu.

Válcové magnetické úchyty s vnitřním závitem

Válcové magnetické úchyty s vnitřním závitem.
Válcové magnetické úchyty s vnitřním závitem.

Válcové magnetické úchyty mají tvar válečku, uvnitř kterého je vnitřní závit M3–M8, záleží na typu úchytu. V ocelovém pouzdře je ukrytý silný neodymový kruhový magnet. K válcovému úchytu můžete přišroubovat například šroub, závitovou tyč nebo závěsné oko.

Přilnavost magnetických úchytů

Pokud je magnet v přímém kontaktu se železným povrchem o větší tloušťce, ocelové pouzdro u magnetických úchytů zvyšuje přídržnou sílu magnetu. Magnetická odtrhová síla, kterou u každého úchytu na e-shopu uvádíme, je uvedená pro kolmý směr k povrchu.

Plné adhezní síly dosáhnete v případě, že je feromagnetický podklad hladký, čistý a celá plocha magnetu je v přímém kontaktu s povrchem. Například úchyt ve vzdálenosti 0,5 mm od feromagnetického povrchu už výrazně ztrácí svou přilnavost.

7 tipů na použití úchytů s vnitřním závitem

Magnetické úchyty s vnitřním závitem bývají poniklované. Poniklování slouží jako základní ochrana, ale nejsou vhodné pro venkovní použití. Potřebujete-li magnety a magnetické držáky použít i venku, podívejte se na odolnější pogumované magnetické úchyty.

Pogumovaný magnetický úchyt.
Pogumovaný magnetický úchyt.

Pár příkladů, k čemu se vám mohou magnetické úchyty s vnitřním závitem hodit:

1) Jak v prodejně a na výstavách prezentovat drobné zboží v uzavíratelných igelitových sáčcích? K ocelovému plechu nacvakněte magnetické úchyty se závitem. Do úchytu přišroubujte pozinkovou tyč se závitem, na kterou pak zavěsíte sáček s drobným zbožím. Konec tyče můžete mírně ohnout, aby z ní sortiment nesklouzával.

2) Závitové úchyty se hodí také fotografům. Občas je potřeba nasměrovat externí LED světla nebo systémové blesky přicvaknout na plochu ze železa či oceli, například na konstrukci mostu, sloup, zábradlí. Dobře se k tomu hodí speciální magnetický úchyt se stativovým závitem. Světlo k němu přišroubujete a pak přicvaknete k feromagnetické ploše.

3) Zrcadlo je nejen pro ženy každodenním pomocníkem. V případě, že máte zrcadlo s nastavitelným ramenem, musíte držák přivrtat ke zdi nebo do obkladů. S magnety se obejdete i bez vrtání. K ramenu zrcadla přišroubujte magnetické úchyty a přicvakněte je třeba ke koupelnovému žebříkovému radiátoru, anebo ke kovové zárubni dveří.

4) Při rekonstrukci domu je někdy potřeba zabrat i kus cesty. Příslušný úřad pro takovýto zábor podmínky podrobně specifikuje. Aby řidiči překážku nepřehlédli, mohou pomoci silné magnety – magnetické úchyty se závitem. Přišroubujte k nim výstražné značky i osvětlení a potom přicvakněte k ocelové konstrukci zábrany.

5) Řežete často kusy dřeva? Někdy je potřeba nařezat kmeny a větve stromů motorovou pilou na stejnou délku, aby polénka nevyčnívala z dřevníku. Vyrobte si magnetickou pomůcku pro rychlé naměření stejné délky, kterou snadno přicvaknete k liště na motorovou pilu.

Magnetická pomůcka při řezání dřeva.
Magnetická pomůcka při řezání dřeva.

6) Vlastníte obchod s fotografickou technikou a prodáváte stativy? Vystavte je v kovovém stojanu. K závitu stativové hlavy našroubujte magnetický úchyt a magnet přicvakněte do kovového rámu stojanu nebo k ocelovému profilu, který je přišroubovaný u stropu. Díky tomuto řešení uspoříte místo na zemi a pro zákazníky budou stativy přehledně vystavené.

7) Provozujete obchod nebo vzorkovnu? Vyrobte si jednoduchý POP/POS držák. Přichyťte magnetický úchyt se závitovou tyčí ke kovovým regálům a na tyč zavěste poutač na slevu nebo akční zboží.

Podívejte se další využití magnetických úchytů na blogu Magnetik.cz.