V zimních měsících může být výzdoba domova zábavnou a vzdělávací aktivitou pro celou rodinu. Vytváření magnetické zimní výzdoby s dětmi je prima způsob, jak strávit společně čas a zároveň rozvíjet dětskou kreativitu i motorické dovednosti. V článku se zaměřujeme na bezpečné a snadné projekty, které mohou děti vytvořit s použitím feritových magnetů a magnetických fólií. Jsou vhodné i pro malé ruce. Pojďme na to.

Výběr materiálů pro zimní výzdobu

Pro výrobu zimní výzdoby je důležitý výběr vhodných a bezpečných materiálů. Doporučujeme použít slabší a menší feritové magnety, barevné magnetické fólie nebo také samolepicí magnetické fólie, které jsou bezpečné i pro menší děti a snadno se s nimi manipuluje. Feritové magnety jsou stále dostatečně silné pro většinu dekorativních projektů, ale zároveň ne příliš silné. Magnetické fólie jsou flexibilní, dají se stříhat nůžkami a mohou být použité pro vytváření různých tvarů a motivů.

Magnetická písmena
Magnetická písmena.

Které dekorace se zimními motivy vytvořit?

Zimní scenérie na magnetické fólii

Jedním z nejjednodušších projektů pro začátek je vytvoření zimní scenérie na magnetické fólii. Děti mohou vystřihovat různé zimní motivy, jako jsou sněhové vločky, stromečky nebo zvířátka. Na fólii si je předem načrtněte tužkou.

Tyto vystřižené tvary pak stačí přilepit na samolepicí magnetickou fólii. Po vystřižení můžete magnetické dekorace připevnit na jakýkoliv kovový feromagnetický povrch, například na dvířka lednice nebo na magnetickou tabuli.

Tato aktivita rozvíjí kreativitu a jemnou motoriku dětí, zároveň přináší do domova veselou zimní atmosféru.

Magnetická výzdoba od dětí
Magnetická výzdoba od dětí.

Magnetické vločky

Vytvoření magnetických vloček je zábavným a jednoduchým projektem, který zvládnou i děti. Začněte výběrem různých tvarů sněhových vloček, které lze snadno vyhledat a vytisknout třeba z internetu.

Šablony použijte pro vystřihnutí vloček z bílého papíru nebo kartonu. Poté vločky nalepte na připravené kousky magnetické fólie, například na kruhy. Aby byly rovné, můžete si je omalovat podle spodní strany konzervy nebo otočeného talířku.

Sněhové vločky rukou malované
Sněhové vločky rukou malované.

Magnetické sněhové vločky použijte třeba pro vytvoření zimní scény na magnetické tabuli nebo pro ozdobení lednice či dvířek myčky nádobí. 

Projekt je skvělým způsobem, jak děti zasvětit do různých forem a podob sněhových vloček a zároveň společně vytvořit dekorativní prvek domova.

Může se hodit: Magnetická tabule na zeď – z čeho ji vyrobit?

Sněhové vločky připravené k vystřižení
Sněhové vločky připravené k vystřižení.

Vlastní magnetické obrazy

Další zajímavý projekt pro rodinnou zábavu je vytváření magnetických obrazů se zimními motivy. Děti mohou použít barevný papír, aby namalovaly jednoduché zimní obrazy, jako jsou stromy, domy se sněhem, sněhuláci nebo zvířátka.

Po dokončení těchto papírových výtvorů je můžete přilepit na magnetickou fólii a vystřihnout.

Magnetické obrazy hezky ozdobí lednici, magnetickou tabuli. Pokud moc netopíte, budou zřejmě držet i na plechovém radiátoru. Ale horkem se mohou obrázky časem poškodit. Zároveň poskytují dětem možnost vyjádřit svou kreativitu a zdokonalit své výtvarné dovednosti.

Obrázky na magnetické fólii
Obrázky na magnetické fólii.

Magnetická zimní abeceda

Vytváření magnetické zimní abecedy je edukativní aktivita, která může pomoci dětem naučit se písmena nebo dokonce celá slova.

Začněte tím, že vytisknete či nakreslíte písmena abecedy na barevném papíru. Každé písmeno poté nalepte na kousek magnetické fólie a vystřihněte.

Magnetická písmenka se dají použít pro skládání slov a frází na magnetické tabuli, boku plechové skříně či na lednici. Je to fajn způsob, jak povzbudit děti k učení a zároveň přidat do svého domova kousek zimní atmosféry.

Děti se mohou do tvorby abecedy více zapojit tím, že si samy vyberou barvy pro písmena nebo přidají malé zimní dekorace, jako jsou vločky, hvězdičky, rampouchy.

Magnetická abeceda
Magnetická abeceda.

Magnetické zimní stromy a postavy

Vytvoření zimních stromů a postav je dalším způsobem, jak do interiéru vnést trochu zimní atmosféry. Tvorbu zahajte výběrem materiálů. Hodí se barevný papír, vata, třpytky a malé feritové magnety (vybírejte ty slabší) nebo magnetické fólie.

Děti mohou vytvořit stromy pokryté sněhem z papíru a vaty nebo různé zimní postavy jako sněhuláky a zvířátka. Po dokončení těchto papírových výtvorů je přilepte na kousky magnetické fólie.

Podobné magnetické dekorace jsou ideální pro přicvaknutí na lednici nebo magnetickou tabuli. Jde o zábavný způsob, jak děti posílí svou kreativitu a dovednosti.

Zimní magnetické dekorace, strom a sněhuláci
Zimní magnetické dekorace, strom a sněhuláci.

Další tvořivé projekty s magnety

Mimo výše zmíněných projektů existuje řada dalších možností, jak využít magnety pro tvoření domácí zimní výzdoby.

Nabízí se například vytvoření magnetických záložek do knih se zimními motivy nebo magnetických rámečků na obrázky.

Podobné společné projekty rozvíjejí kreativitu a jemnou motoriku. Děti se mohou podílet na výběru motivů a barev a přizpůsobit je tak individuálním preferencím a potřebám každého člena rodiny.

Magnetické obrázky na dvířkách ledničky
Magnetické obrázky na dvířkách ledničky.

Tvoření zimní magie: Bezpečně a s radostí

Vytváření magnetické zimní výzdoby je způsobem, jak trávit čas s rodinou a zároveň přináší do domova zimní kouzlo.

Důležité je vždy pamatovat na bezpečnost dětí, zejména při práci s magnety a malými dětmi. Využitím slabších feritových magnetů a magnetických fólií zajistíte, že tvoření bude bezpečné a zábavné pro všechny.

Zimní dekorace a výzdoba
Zimní dekorace a výzdoba.

Užijte si radost z tvoření a společných chvil, příjemnou zábavu!

Podívejte se také na další inspiraci pro magnetické tvoření s dětmi.