Nábytkové magnety používají hlavně truhláři, ale jejich využití je široké. Zjistěte, jak nábytkové magnetické úchyty vypadají a pro které účely se hodí. Dozvíte se, jaké typy skříňkových magnetů jsou k dispozici a jak je k nábytku přimontovat.

Jak vypadají nábytkové magnety?

Nábytkové magnety mají tvar kvádru nebo kotouče. Neodymový magnet uvnitř úchytu je chráněný před poškozením kovovým pouzdrem. Pouzdro navíc zesiluje přídržnou sílu.

Existuje také dveřní magnet. Černé ochranné pouzdro chrání neodymové magnety před nárazy při zavírání a otvírání dvířek.

Dveřní magnet.
Dveřní magnet.

Jak magnetické úchyty přimontovat k nábytku

Kvádrové nábytkové magnety mají jeden nebo dva otvory pro šroub se zápustnou hlavou, kotoučové úchyty mají otvor jeden. Díky prohlubni je snadno k nábytku přišroubujete.

Pozor, úchyty dotahujte maximálním utahovacím momentem 2 Nm, neodymový magnet je křehký, i když je vlisovaný v ocelovém pouzdře.

Jako protikusy k úchytům můžete použít napříkad ocelové základny. Mají rovněž prohlubeň pro šroub, ale nejsou magnetické.

Ocelové základny.
Ocelové základny.

Jak magnety v kuchyňské skříňce nebo skříni rozmístit? Ke korpusu skříňky přimontujte magnetický úchyt a ke dvířkům ocelovou základnu.

Hodí se i jinam než jen v nábytkářství?

Magnetické úchyty s prohlubní pro šroub používají řemeslníci, firmy i reklamní agentury. Kromě nábytku je připevníte ke zdi, stropu a přišroubujete do dřeva. Hodí se všude tam, kde potřebujete přichytit předmět ze železa, oceli, niklu nebo vyřešit zavírání úložného boxu, prostoru či krycího poklopu.

Z nábytkových magnetů vyrobíte magnetický držák na nářadí, připevníte stropní svítidlo nebo obkladové desky. Úchyty najdete ve dveřích sauny, v galeriích, kde jimi mohou být přichycené rámy na umělecká díla. V reklamě slouží k uchycení propagačních cedulí.

Podívejte se na další tipy, kde využijete magnetické úchyty s prohlubní pro šroub.

A sledujte dál blog Magnetik.cz, zjistěte další využití neodymových magnetů ve výrobě a průmyslu.