Které drahé kovy se dají se silným magnetem z hlubin vylovit? Jde to vůbec? A co mince? Zjistěte, zda se k fishing magnetu přichytí zlato, stříbro nebo mince.

Je zlato a stříbro magnetické, dá se při magnet fishingu vylovit?

S fishing magnetem, ani s jiným magnetem zlatou cihlu z vodních hlubin bohužel nevylovíte. Zlato a stříbro totiž nejsou feromagnetické kovy a magnety je nepřitahují. Patří mezi diamagnetické látky, to znamená, že se od magnetu dokonce mírně odpuzují.

Čtěte také: Sbíráte mince? Vyrobte si magnetický tester stříbrných mincí

Mezi další drahé kovy patří platina a palladium, jež rovněž nejsou feromagnetické a na magnetu se neudrží.

Šperky.
Šperky.

Přitahují se slitiny s obsahem zlata k magnetu?

Zlaté předměty se mohou k magnetu přichytit jen v případě, pokud v sobě mají příměs feromagnetických kovů.

Nejznámějšími slitinami zlata jsou bílé, žluté a růžové zlato. Bílé zlato je slitina zlata se stříbrem, niklem nebo palladiem. Žluté zlato je slitina zlata, stříbra a malého množství mědi. Růžové zlato má mědi ještě více. Palladium ani měď však mezi feromagnetické kovy nepatří. K magnetu se přitahuje pouze nikl.

Máte doma šperk z bílého zlata? Vyzkoušejte, zda se k magnetu přicvakne. Obsah niklu bude zřejmě tak malý, že magnet nebude mít na bílé zlato vliv.

Dobrá zpráva je ta, že některé náušnice, řetízky a náramky mají ocelový zavírací mechanismus. Jiné šperky mívají magnetické zapínání.

Díky připojenému kovovému zavírání šperku se vám může magnetem určeným pro magnetický lov podařit takové cennosti vylovit.

Jsou mince feromagnetické?

Mince.
Mince.

České oběžné mince jsou vyrobené z oceli nebo slitin ocel obsahujících, jsou feromagnetické a k magnetu se přitahují. 1€ a 2€ mince mají feromagnetické jen vnitřky. Historické mince ale bývají vyrobené z drahých kovů – zlata, stříbra, případně platiny, proto se vám je z vody asi vylovit nepovede.

Určitou šancí je, že budou mince schované a do vody vyhozené v plechové krabičce nebo dóze. Pak už máte šanci na úspěch docela velkou.

Závěrečné shrnutí – se silným magnetem na mince

Při magnetickém rybolovu vylovíte šperky z drahých kovů a historické mince jedině tehdy, když budou uzavřené v trezoru nebo uložené v plechové nádobě. Pomocí fishing magnetu vytáhnete pouze české, případně některé euro mince, anebo šperky s magnetickým či ocelovým zapínáním.

Sledujte další tipy a zajímavosti o lovu pokladů silnými magnety na blogu Magnetik.cz.