Permanentní magnety jsou důležitou součástí každodenního života. Umožňují využívat moderní technologie, jsou uvnitř mnoha zařízení a přístrojů. Jejich využití je od jednoduchých, jako třeba magnety na ledničku, až po složité technologie, například elektromotory. Znáte rozdíly mezi jednotlivými typy magnetů? Podívejte se, k čemu se vám mohou hodit.

V minulém díle seriálu Magnetická základka jsme popsali, co je magnet a proč drží na kovu. Dnes se podíváme na typy permanentních magnetů.

Co jsou permanentní magnety?

Permanentní neboli trvalé magnety jsou zmagnetizované materiály, které si zachovávají svou magnetickou sílu i po odstranění vnějšího magnetického pole. Tato vlastnost je způsobená uspořádáním atomů v materiálu, které vytváří stabilní magnetické pole. Permanentní magnety se vyznačují svou schopností přitahovat jiné kovové feromagnetické předměty a vytvářet magnetické pole. Magnety se přitahují k niklu, železu a různým slitinám, hlavně k oceli.

Typy permanentních magnetů

Existuje několik různých typů permanentních magnetů podle složení materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Každý typ magnetu má unikátní vlastnosti a využití.

1) Feritové magnety – starší, slabší, ale odolné vlhku

Feritové magnety odolné korozi, ale magneticky slabší
Feritové magnety odolné korozi, ale magneticky slabší.

Feritové magnety, známé také jako keramické magnety, jsou nejběžnějším typem permanentních magnetů. Jsou vyrobené z keramických oxidů – feritů stroncia či dalších prvků. Mají tvar kvádrů, kotoučů, kruhů, tyčí. K dispozici jsou také odolnější feritové úchyty a magnetické držáky v pevném ocelovém pouzdře, které mohou mít například otvor na šroub.

„Ferity“ mají charakteristickou tmavě šedou, tmavě šedo-hnědavou nebo černou barvu. Feritové magnety jsou odolné vůči korozivním vlivům, můžete je využívat i venku v exteriéru. Ale mají relativně nízkou magnetickou sílu.

Feritový magnet v reproduktoru.
Feritový magnet v reproduktoru.

Feritové magnety se často používají v běžných aplikacích, jako jsou magnety na ledničku, suvenýry, ale i reproduktory, magnetické uzávěry, starší nábytkové magnety a mnoho dalších. Použité bývají i pro svařovací magnety.

Více informací: Jaké jsou výhody feritových magnetů a pro jaké účely se hodí

2) Neodymové magnety – nejsilnější magnety

Neodymové silné magnety
Neodymové silné magnety.

Neodymové magnety jsou nejsilnějšími dnes běžně dostupnými permanentními magnety. Vyrobené z neodymu, železa a bóru (NdFeB). Mají mimořádně silné magnetické vlastnosti. Na rozdíl od feritových magnetů jsou neodymové magnety méně odolné vnějšímu prostředí, proto je výrobci opatřují povrchovou úpravou niklováním, zinkováním, voděodolné a vodotěsné magnety vrstvou teflonu, gumy či plastu.

Neodymové magnety mohou mít tvar kvádru, kotouče, koule, tyče, kuželu, kostky, kruhu. Potřebujete-li odolnější neodymové úchyty, použijte neodymové úchyty, magnetické držáky v pevném ocelovém pouzdře. Mívají podobu kruhů s otvorem na šroub, mohou mít závitový čep nebo vnitřní závit, být jako magnetické háčky, karabiny i další tvary.

Zlaté magnetické kuličky v dlani
Pozlacené neodymové magnetické kuličky.

Běžné neodymové magnety jsou méně odolné vysokým teplotám nad 80 °C. Ale k dispozici je mnoho různých typů „neodymů“, jak se neodymovým magnetům také nazývají, odolných i mnohem vyšším teplotám až do 200 °C. Podívejte se na odolnější neodymové magnety.

Neodymové magnety najdete v zařízeních a přístrojích, kde je potřeba velká magnetická síla při menších rozměrech magnetu, jako jsou elektromotory, pevné disky, MRI skenery a mnoho dalších. Postupně se dostávají i do běžného použití v domácnosti, jako magnetické držáky, magnetky na ledničku a kancelářské magnety, i v použití magnetů ve výrobě a průmyslu.

Více informací: Podívejte se na mnoho různých využití pro neodymové magnety

3) AlNiCo magnety – odolné vysokým teplotám i kyselinám

AlNiCo magnety odolné horku i kyselinám
AlNiCo magnety odolné horku i kyselinám.

AlNiCo magnety jsou vyrobené z hliníku, niklu a kobaltu, případně dalších příměsí. Mají vysokou teplotní stabilitu a odolnost vůči korozivním vlivům. Mají menší magnetickou sílu než neodymové magnety, ale odolají vysokým teplotám až do 450 °C bez ztráty magnetické síly.

AlNiCo magnet se hodí pro aplikace, kde je potřeba odolnost vůči vysokým teplotám, kyselinám a rozpouštědel, jako jsou senzory v elektrotechnice, magnetická ložiska ve strojírenství a některé typy elektrických motorů. Navíc jsou pevnější než neodymové magnety.

Magnetická podkova, školní magnet
Magnetická podkova, školní AlNiCo magnet.

Pro školní, výukové a laboratorní využití si můžete pořídit magnety s barevně odlišenými póly, ve tvaru kvádrů a magnetické podkovy.

Více informací: K čemu jsou školní magnety? Udělejte si 5 magnetických pokusů

4) SmCo magnety – odolné vnějšímu demagnetizačnímu poli

SmCo magnety s odolností vůči horku
SmCo magnety s odolností vůči horku.

SmCo magnety, plným názvem samarium-kobaltové magnety, jsou dalším typem silných permanentních magnetů. Jsou vyrobené ze samaria a kobaltu. Podobně jako předchozí typ odolají horku až do 250–350 °C, avšak jsou poměrně křehké, méně odolné vůči pnoucím silám a náchylnější ke štěpení.

Samarium-kobaltové SmCo magnety mají využití ve strojírenství, elektrotechnice i v kosmu, na turbíny, raketové motory a některé typy senzorů. Velice dobře odolávají korozi, díky tomu je není třeba povrchově upravovat.

SmCo magnety.
SmCo magnety – kotouče.

Samariové SmCo magnety lépe vydrží i působení vnějšího demagnetizačního pole, hodí se také pro elektromechanické aplikace.

Více informací: Využijte sílu a horku-odolnost SmCo magnetů

5) Magnetické fólie a pásky

Magnetické fólie a pásky jsou tenké vrstvy magnetického materiálu, které mohou být nanesené na různé povrchy, zpravidla plastovou fólii. Magnetická fólie bývá často flexibilní, ohebná, můžete ji řezat zalamovacím nožem nebo stříhat nůžkami.

Fólie mívá různou magnetizaci, tloušťku, k dispozici je i samolepicí magnetická fólie nebo barevné magnetické archy či magnetické štítky.

Magnetické fólie mají relativně nízkou magnetickou sílu než jiné typy magnetů, ale jsou velmi flexibilní a snadno použitelné.

Barevnou magnetickou pásku lze stříhat nůžkami
Barevnou magnetickou pásku lze stříhat nůžkami.

Magnetické fólie se často používají v reklamě a propagaci, dají se umístit na různé povrchy pro vytvoření magnetických reklamních materiálů a dalších dekorativních prvků.

Více informací: Magnetická vs. kovová, pokovená fólie – Která je pro magnety lepší?

Jak vybrat správný magnet pro vaše potřeby?

Při výběru správného magnetu pro vaši potřebu zvažte několik faktorů.

Prvním je tvar a magnetická síla, kterou potřebujete. Pro některé účely, jako je využití pro umístění těžších předmětů, budete potřebovat silné magnety, jako je například neodymový magnet.

Pro jiné použití, na dekorace nebo reklamu, může být vhodnější méně silný, ale flexibilní magnetický materiál, například magnetická fólie.

Dalším faktorem je teplotní stabilita. Plánujete-li využívat magnet v prostředí s vysokými teplotami, bude zapotřebí vybrat horku odolný AlNiCo nebo SmCo magnet.

Je také důležité zvážit také korozivní odolnost. Jestliže máte v plánu využít magnet v exteriéru, kde je vyšší vlhkost, vyberte si buď některý z feritových magnetů, anebo vodotěsný poplastovaný či pogumovaný magnet.

Poplastované vodotěsné magnety
Poplastované vodotěsné magnety.

V případě potřeby magnetu pro aplikace, kde může docházet k nárazům, vybírejte magnetické úchyty a magnetické držáky – silné magnety v odolném ocelovém pouzdře.

Magnetický úchyt se šroubem.
Magnetický úchyt se šroubem.

Vybírat také můžete z hotových magnetických výrobků, například:

Magnetické háčky
Magnetické háčky.

Silné magnety pro každé využití

Permanentní silné magnety jsou důležitou součástí mnoha moderních technologií a jejich výběr mívá velký vliv na jejich účinnost i bezpečnost. Prakticky pro každý záměr a využití existují nějaký typ vhodného magnetu.

Podívejte se na další díly seriálu Magnetická základka.