Magnetismus nás provází od dětství. Ať už jde o klasické starší černé ledničkové magnety nebo o moderní silné neodymové magnety, jejich magnetismus je velice užitečný. Jenže magnety mohou také ublížit, například skřípnout prsty. Jak správně a bezpečně manipulovat se silnými magnety?

Proč bývá manipulace s magnety náročnější

Silné magnety, zejména ty neodymové, mají velkou magnetickou sílu. Když se dva takové magnety dostanou blízko k sobě, mohou se rychle a s velkou silou přicvaknout. Toto rychlé a neočekávané spojení může vést k poškození magnetů nebo dokonce k vašemu úrazu. Navíc, neodymové magnety jsou křehké a mohou snadno prasknout nebo se odštípnout.

Prasklé magnety

Podívejte se na výrobu magnetů: Neodymové magnety jsou ze spékaného prachu

Jak správně oddělit silné magnety?

Pracujete-li s magnety, zřejmě budete potřebovat někdy řešit, jak je od sebe oddělit. Jak na to?

Oddělení menších magnetů přes stůl

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak oddělit menší magnety, je využití hrany stolu. Položte magnety na stůl tak, aby byl spoj mezi magnety na hraně stolu. Jeden magnet držte pevně a druhý opatrně posouvejte dolů. Jakmile je oddělíte, umístěte je dostatečně daleko od sebe, aby se znovu nespojily.

Doporučujeme využít stabilní stůl z odolného materiálu s ostrým okrajem, přes zaoblený okraj vám to moc nepůjde. Lepší je pracovní stůl nebo stůl v dílně, než konferenční stůl z měkkého dřeva, který by se mohl poškodit. Ocelový stůl není ideální volbou, protože se k němu magnety přicvaknou.

Oddělení neodymových magnetů přes hranu stolu
Oddělení neodymových magnetů přes hranu stolu.

Oddělení větších magnetů pomocí speciálního nástroje

Pro větší magnety je dobré mít speciální separátor. Tato pomůcka vám umožní bezpečně oddělit magnety bez rizika poškození.

Separátor silných magnetů domácí výroby
Separátor silných magnetů domácí výroby.

Složení separátoru je jednoduché. Skládá se z dřevěné lišty s výřezem, ke které je šroubem připevněná další část s pákou. Podívejte se, jak separátor silných magnetů vytvořit.

Důležité upozornění: Když pracujete s velmi silnými magnety, používejte ochranné rukavice.

Magnety, které chcete oddělit, umístěte do výřezu separátoru tak, aby spoj magnetů byl přesně za okrajem, podobně jako v případě oddělování magnetů přes hranu stolu. Pákou opatrně sklápějte dolů a magnety se od sebe oddělí. Po oddělení umístěte magnety dostatečně daleko od ostatních, aby se k sobě zase nepřicvakly.

Separátorem magnetů můžete oddělit i velké a hodně silné magnety, vše závisí na velikosti separátoru, který máte k dispozici.

Oddělování silných magnetů pomocí separátoru
Oddělování silných magnetů pomocí separátoru.

Jak na oddělení magnetů přichycených ke kovovým povrchům

Co dělat, když je magnet připevněný k ocelovému pilíři, překladu nebo jinému podobnému prvku a nemůžete ho umístit do separátoru magnetů? V takové situaci vám může přijít vhod dřevěný klín.

Vložte klín mezi magnet a kov a opatrně ho posouvejte pod magnet, dokud se magnet neuvolní. Když to nejde rukou, můžete na dřevěný klín opatrně poklepávat dřevěnou paličkou nebo polínkem.

Jakmile klín pronikne mezi magnet a povrch, magnet se uvolní a dopadne na předem připravenou podložku. Do místa pod magnet umístěte například deku nebo jiný měkký materiál, aby se po oddělení a následném pádu na zem nepoškodil.

Doporučujeme pracovat s ochrannými rukavicemi.

Jak bezpečně spojit dva silné magnety?

Spojení dvou silných magnetů může být podobně náročné jako jejich oddělení. Důležité je postupovat opatrně a používat vhodné nástroje.

Spojení magnetů pomocí dřevěného klínu

Před spojením magnetů je dobré zkontrolovat, zda je spojujete správně opačnými póly k sobě. Pokud by magnety byly orientované k sobě stejnými póly, mohly by se buď odpuzovat, nebo by mohlo dojít k rychlému a nekontrolovanému otočení jednoho z magnetů a následnému rychlému spojení a poškození magnetů.

Tip: Jak určit póly magnetu? Snadno pomocí mobilu

Spojování silných magnetů pomocí dřevěného klínku
Spojování silných magnetů pomocí dřevěného klínku.

Může se vám hodit také indikátor pólů magnetů.

Poté položte jeden magnet na stůl a na něj dřevěný klínek. Druhý magnet položte na klínek a opatrně ho posouvejte směrem od prvního magnetu, čímž se druhý magnet k tomu prvnímu bude přibližovat. Jakmile se magnety dotknou, spojí se.

Používejte ochranné rukavice.

Využijte distanční podložky mezi magnety

Při uskladnění magnetů je mezi ně dobré vkládat oddělovací podložky, které mezi nimi byly v době nákupu. Nebo si vystřihněte kousek silnějšího kartónu, případně plátky plastu o tloušťce pár milimetrů. Tímto způsobem předejdete jejich poškození.

Manipulace s magnety není složitá, když se ji správně naučíte

Manipulace se silnými magnety vyžaduje opatrnost a správnou techniku. Dodržujte bezpečnostní pokyny a vždy pracujte s vhodnými nástroji. Ať už potřebujete magnety oddělit nebo spojit, vždy myslete na svou bezpečnost a na ochranu magnetů před nárazem nebo pádem na zem.
Sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Magnetik.