Magnetické samolepicí pásky jsou na jedné straně opatřené samolepicí vrstvou, na druhé straně je magnetická vrstva. Seženete je v metráži a v různém provedení. Magnetickou lepicí pásku přicvaknete na jakýkoliv feromagnetický povrch. Podívejte se na příklady použití a zjistěte, jak s magnetickou páskou pracovat a na co dát pozor.

Pro jaké účely se dá využít samolepicí magnetická páska? 

Samolepicí magnetické fólie.
Samolepicí magnetické fólie.

Magnetickou lepicí pásku přicvaknete na jakýkoliv feromagnetický povrch – ke kovové ploše ze železa, oceli, niklu i pozinkovaného plechu. Dá se umístit například na dveře ledničky, magnetickou nástěnku, kovovou plochu flipchartu. Drží rovněž na kovovém radiátoru, zárubni, plechovém květináči, dóze či plechové skříni.

V nabídce je také samolepicí magnetická páska na odvíječi. Pásku stačí odvinout na potřebnou délku a pak přes ostrou hranu odtrhnout. Páska na odvíječi je ale vhodná jen pro lehké předměty, třeba fotografie, pohlednice, návody, protože je slabší a nemá takovou magnetickou sílu.

Magnetickou pásku můžete použít i obráceným způsobem. To znamená, že ji přilepíte na hladký povrch a k magnetické vrstvě přicvaknete nějaký lehký kovový předmět, třeba pivní zátky nebo lehčí mince.

Tip: Podívejte se, které oběžné české a euro mince jsou feromagnetické

Tipy a příklady využití magnetické pásky

  • Výrobci magnetických suvenýrů používají magnetický pásek na výrobu dřevěných magnetek na ledničku. Omrkněte návod, jak vyrobit magnetky na lednici z magnetické fólie.
Magnetky na lednici drží pomocí magnetické pásky.
Magnetky na lednici drží pomocí magnetické pásky.
  • Označte kovové regály ve spíži nebo skladu štítky nalepenými na magnetickém pásku.

  • Máte na zahradě květiny? Odtrhněte pár okvětních lístků, nalepte je na magnetickou pásku a přestříkejte akrylovým lakem. A pěkná dekorace na plechovou konvičku nebo květináč je hotová.
Samolepicí magnetická páska na plechovém květináči.
Samolepicí magnetická páska na plechovém květináči.

  • Nalepte na hladké obklady v koupelně několik centimetrů samolepicí pásky a připněte na ni malé kovové vlasové sponky a lehké potřeby na manikúru.
Potřeby na manikúru připevněné na magnetické pásce.
Potřeby na manikúru připevněné na magnetické pásce.
Záložky do knihy s magnetickou páskou.
Záložky do knihy s magnetickou páskou.
Poznámkový blok přicvaknutý na lednici pomocí magnetické fólie.
Poznámkový blok přicvaknutý na lednici pomocí magnetické fólie.
  • Fotografujete nebo sbíráte pohlednice? Nalepte na jednu stranu vytištěného obrázku kus magnetické pásky na odvíječi a snímky pak vystavte třeba na lednici nebo kovové nástěnce. Na větší pohlednice nalepte více delších kousků pásky.
Magnetická páska na odvíječi.
Magnetická páska na odvíječi.

Magnetická páska pro robotické vysavače 

Robotický vysavač.
Robotický vysavač.

Máte doma robotický vysavač? Možná potřebujete vysavači vymezit čisticí prostor. K tomu slouží speciální magnetický pásek pro robotický vysavač. Magnetická páska má neutrální šedou barvu, je magnetizovaná bipolárně a je vhodná pro typy robotických vysavačů, které detekují magnetickou zábranu, například značky Xiaomi.

Jak s lepicí magnetickou pásku pracovat a na co dát pozor?

Stříhání samolepicí magnetické pásky.
Stříhání samolepicí magnetické pásky.

Magnetickou pásku nejprve nastříhejte nůžkami na požadovanou délku. Sejměte bílý ochranný papír z lepicí vrstvy, nalepte připravenou grafiku, motiv ze dřeva nebo plastu a na pár sekund pořádně přitlačte, aby se lepidlo dobře aktivovalo. Pevnost spoje záleží na síle přítlaku, ne na době přitlačení. 

Potom pásku s nalepeným předmětem už klidně přicvakněte, kam potřebujete. Povrch předmětu musí být čistý a suchý. 

Existují dva typy samolepicí vrstvy – standardní nebo silně lepicí vrstva 3M. Samolepicí magnetická páska má tloušťku 1,5 mm a seženete ji v mnoha různých šířkách – od 1 cm po 5 cm. Délku pásky si zvolte podle potřeby, bývá dodávaná v metráži.

Pozor na neodymové magnety!

Pozor, nepřibližujte magnetickou pásku do blízkosti neodymových magnetů, mohlo by dojít k její demagnetizaci.

Další návody a postupy pro využití magnetické síly najdete v rubrice Vyrobte si z magnetů na blogu Magnetik.cz.