Magnetky jsou u dětí velmi oblíbené. Obsahují je dětské knížky, puzzle, jsou součástí stavebnic, her i magnetických vláčků. Které druhy magnetů jsou pro děti vhodné a na co si dát pozor při jejich používání? Podívejte se na tipy, z jakých magnetů se dá s dětmi tvořit.

1) Samolepicí magnetické fólie a barevné magnetické fólie

Magnetická samolepicí fólie.
Magnetická samolepicí fólie.

Pro nejmenší děti jsou ideální magnetické fólie. Jak vypadají? Samolepicí magnetická fólie je k dispozici ve formátu A4, A3 nebo v roli. Má šedo-černou barvu a na požadovanou velikost ji nastříháte nůžkami. Její výhodou je, že má z jedné strany samolepicí vrstvu, takže ji snadno přilepíte k vybranému motivu ze dřeva, papíru nebo plastu. Existují i barevné nesamolepicí magnetické fólie, které zmiňujeme níže.

Samolepicí magnetická fólie na výrobu magnetek.
Samolepicí magnetická fólie na výrobu magnetek.

Samolepicí magnetické fólie mají malou magnetickou sílu, proto je tento typ magnetek vhodný pro děti už od 2 let. Při hře s magnetkami děti hlídejte, aby si je nedávaly do úst. Dohled dospělé osoby je potřeba vždy.

Dětské magnetky s magnetickou fólii.
Dětské magnetky s magnetickou fólii.

Z obchodu s hračkami už asi znáte například tyto magnetky a hračky s magnetickou fólií:

  • magnetky ve tvaru zvířátek, aut, bagrů, postaviček,
  • dětské magnetické knížky,
  • magnetické vkládací puzzle,
  • magnetické oblékací puzzle,
  • magnetická písmenka.
Dětská magnetická knížka.
Dětská magnetická knížka.

Samolepicí magnetickou fólii nebo běžnou magnetickou fólii obsahují i turistické magnetky.

Z důvodu malé magnetické síly se magnetické fólie nehodí k připevnění listů papíru k magnetické nástěnce, neudržely by je. Dětské magnetky slouží ke hře, k pojmenování vyobrazených zvířátek, předmětů, děti je skládají do příběhů nebo si jimi mohou vyzdobit magnetickou nástěnku v pokojíčku, dvířka ledničky, kovovou zárubeň.

Namísto nákupu hotových magnetek, si můžete vytvořit vlastní. Vyjdou vás levněji a jsou originální. Pořiďte si pár archů magnetické fólie a pusťte se s dětmi do tvorby. Pro větší projekty použijte samolepicí magnetickou fólii v roli.

Vyzkoušejte tyto nápady.

Magnetický úkolovník.
Magnetický úkolovník.
Sada na výrobu fotomagnetek.
Sada na výrobu fotomagnetek.

2) Feritové, keramické magnety

Feritové magnety.
Feritové magnety.

Dalšími vhodnými magnety pro výrobu dětských magnetek jsou feritové magnety.

Magnetky s feritovým kotoučem jsou ideální pro připnutí nákupních seznamů, rodinných vzkazů, školního rozvrhu, obrázků, fotografií a navíc budou pěknou dekorací. Děti si je nacvaknou na magnetickou nástěnku, kovový květináč, ledničku nebo kovovou magnetickou pásku na stěně. Jejich magnetická síla je větší než u magnetických fólií.

Dětské magnetky s feritovým magnetem.
Dětské magnetky s feritovým magnetem.

Vyrobte si s dětmi magnetické suvenýry z cest. Stačí ferit přilepit k mušli, kamínku, minci, turistickou známku.

Dětské magnetky s ferity.
Dětské magnetky s ferity.

I v obchodě najdete magnetky s feritovými, keramickými magnety. Výrobci je přilepují k dětským motivům z pryže, plastu nebo k turistickým magnetkám ze sádry či dřeva.

I při práci s těmito magnety na děti dohlížejte, aby je nechtěly třeba sníst.

3) Neodymové magnety pro malé děti ne!

Neodymové kotoučové magnety.
Neodymové kotoučové magnety.

Neodymové magnety malým dětem do rukou nepatří. Malý neodymový kotouč mohou děti spolknout a větší neodymy disponují velkou magnetickou silou. Hrozí, že si děti mezi magnety skřípnou prsty. Magnety v dětských hračkách, pokud nepocházejí z pochybné tržnice, jsou však bezpečné. Ručí za to výrobce. Každý výrobce na obalu uvádí, od kolika let jsou hračky vhodné. Doporučujeme však pořídit raději magnetické hračky a pomůcky od českých nebo evropských výrobců.

Magnetický vláček.
Magnetický vláček.

Neodymové magnety obsahují třeba tyto hračky:

  • magnetické rybičky,
  • magnetické vláčky,
  • magnetické stavebnice,
  • magnetické Člověče, nezlobte se!

S malými neodymovými magnety můžete seznámit větší děti, ale nenechávejte je s magnety o samotě. Zahrajte si magnetické rybičky a o vánočních svátcích magnetický lov rolniček.

Sběr rolniček pomocí teleskopického magnetu.
Sběr rolniček pomocí teleskopického magnetu.

S dětmi nad 15 let věku už můžete stavět různé 2D a 3D tvary z neodymových kuliček NeoCube. NeoCube je magnetická stavebnice, která se skládá z 216 magnetických kuliček. Z hlavolamu sestavíte například autíčko, kočku, robota nebo náramek. I starším dětem buďte raději na blízku. Spoustu NeoCube návodů najdete na blogu Magnetik.cz.

Vánoční dekorace z magnetických kuliček.
Vánoční dekorace z magnetických kuliček.

Slečny mohou využít kotoučové magnety na výrobu magnetek z kamínků a barevných keramických střepů. Magnety je třeba k vybraným předmětům přilepit například pomocí univerzálního lepidla UHU Max Repair.

Magnetky na ledničku.
Magnetky na ledničku.

Hurá do tvorby dětských magnetek!

Inspirujte se dalšími nápady na využití magnetů pro děti.