Jak funguje vaření pomocí magnetické indukce? Existuje magnet s jediným magnetickým pólem? Je možné vyrobit pomocí magnetů perpetuum mobile? Zjistěte odpovědi v 11. díle magnetických otazníků.

Z desátého dílu magnetického seriálu už víte, co je geomagnetická bouře, jak vzniká a co může způsobit. Zmiňovali jsme se také o Mendocino motoru a bádali, jestli je ve vesmíru magnetismus.

1) Jak funguje vaření pomocí magnetické indukce?

Uvnitř plotýnky vařiče je zabudovaná měděná cívka, kterou napájí střídavý elektrický proud. Měď je dobrým elektrickým vodičem a nedochází v ní k velkým ztrátám.

Měděná cívka vytváří magnetické pole a následně dvěma způsoby teplo:

  • Magnetické pole cívky působí na elektricky vodivé dno varné nádoby, v níž se indukují vířivé proudy. Ty se díky elektrickému odporu varné nádoby mění na teplo.

  • Přibližně 10 % celkového tepla ve varné nádobě může vznikat ze ztrát, jež způsobuje hystereze feromagnetického materiálu varné nádoby při jeho magnetizaci.

Na varnou indukční desku je nutné používat speciální nádobí na indukci z feromagnetického materiálu, zpravidla z nerezové oceli.

Indukční vařič.
Indukční vařič.

2) Existuje magnet s jediným magnetickým pólem?

Jednopólový magnet neexistuje, tedy alespoň na Zemi ne. Jednopólový magnet ještě nikdo v přírodě neobjevil. Když totiž magnet rozříznete, získáte dva nové samostatné magnety se severním a jižním pólem.

V roce 2014 se podařilo týmu vědců z Amherst College v Massachusetts a univerzitě Aalto ve Finsku vytvořit v umělém magnetickém poli prototyp jednopólového magnetu. Zjistili, že takový magnet může existovat ve vesmíru, avšak ještě není jasné, jak tento objev může pomoci najít skutečný magnet s jediným magnetickým pólem.

3) Je možné vyrobit pomocí magnetů perpetuum mobile?

Perpetuum mobile (často chybně psané „perpetum mobile“) je stroj, který vykonává práci bez vnějšího zdroje energie a nikdy se nezastaví. Jediná dodaná energie je počáteční impuls, který stroj uvede do činnosti. Z teoretického hlediska perpetuum mobile také vzniká, když účinnost stroje přesahuje 100 %.

Perpetuum mobile.

Perpetuum mobile. Zdroj: Wikimedia commons, GregorDS, CC BY-SA 4.0

Od roku 2016 se stroj typu perpetuum mobile, který funguje na principu magnetů, snaží vyvinout irská společnost Steorn. Magnety se nedotýkají jednotlivých pohyblivých částí přístroje. Vědci tvrdí, že přístroj s názvem Orba vyrobí více energie, než kolik jí přijme – údajně až o 400 %.

Akademická veřejnost je však k tomuto objevu skeptická, protože takový přístroj by porušoval Zákon o zachování energie. Vynálezci se ale nevzdávají a nadále pracují na vývoji této technologie.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.