Co je geomagnetická bouře, jak vzniká a co může způsobit? Co je Mendocino motor a jak funguje? Je ve vesmíru magnetismus? Zjistěte odpovědi v 10. díle seriálu magnetických otazníků.

Z devátého dílu magnetického seriálu už asi víte, jestli je možné zablokovat magnetickou sílu magnetu a co je antimagnet. Psali jsme také, který kov, kromě železa, vytváří magnetické pole Země a kde je ukrytý.

1) Co je geomagnetická bouře, jak vzniká a co může způsobit?

Když na povrchu Slunce dojde ke sluneční erupci – mohutné explozi žhavého plazmatu, uvolní se silný proud nabitých částic proudících rychlostí světla k Zemi a někdy částečně naruší magnetické pole naše planety.

Běžné geomagnetické bouře, které zaznamenávají vědci v současnosti, mohou poškodit elektrické a rádiové přístroje nebo způsobit polární záře na místech, kde normálně nebývají.

Nejsilnější známá geomagnetická bouře byla v roce 1859. Tehdejší sluneční erupce byla asi třikrát silnější než ta dnešní. Pokud by takto silná bouře zasáhla Zemi dnes, poškodila by satelity na oběžné dráze, vyřadila GPS navigaci, znemožnila by rádiové vysílání. Energetické sítě by zkolabovaly a Země by se na několik týdnů ponořila do tmy.

2) Co je Mendocino motor?

Mendocino motor je levitující elektromotor poháněný solární energií.

Jak Mendocino motor funguje? Aby elektromotor fungoval, je třeba přímé sluneční světlo. Motor napájí většinou čtyři monokrystalické solární články. Každý z těchto článků vyrábí elektřinu ve chvíli, kdy se nachází v horní pozici – když je nasvícený slunečním světlem.

Solární panely pak vedou elektrickou energii do cívky. Tato cívka s elektromagnetickými vlastnostmi se stává magnetickou a je přitahována ke stálému magnetu na základně. Díky tomu se rotor opakovaně otáčí a dochází tím i ke střídání jednotlivých panelů.

Rychlost otáčení rotoru se mění s intenzitou dopadajícího světla. Čím jasnějšímu svitu jej vystavíte, tím se bude točit rychleji.

Pro lepší představu se podívejte na video:

3) Je ve vesmíru magnetismus?

Ano, je. Každá planeta, hvězda nebo galaxie má svůj magnetismus.

„Magnetismus je přírodními procesy generován velmi brzy v životě galaxie, tudíž téměř každé nebeské tělo je magnetické. Chceme-li porozumět vesmíru, musíme nejprve porozumět magnetismu,“ uvedl profesor Bryan Gaensler, Dunlap Institute for Astronomy & Astrophysics, University of Toronto v článku o magnetickém poli galaxií.

Vesmír.
Vesmír.

Fungují magnety i ve vesmíru? To zjistíte ve 3. díle magnetických otazníků.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.