Co se stane s neodymovým magnetem, když jej roztavíte nebo rozříznete napůl? Co je to paleomagnetismus? Fungují magnety i ve vesmíru? Myslíte, že jablko kvůli svému obsahu železa přitahuje magnet? Odpovědi naleznete ve třetím díle magnetických otazníků.

Z druhého dílu seriálu už víte, zda neodymové magnety korodují, jak funguje magnetický rotoped a jestli magnety časem zeslábnou, když je budete proti sobě držet stejnými póly. Odhalte odpovědi na na další magnetické otázky.

1) Pokud magnet rozříznu, měly by teoreticky vzniknout dva samostatné magnety a na řezné straně se přitahovat. Je tomu tak?

Pokud například podélně rozříznete tyčový magnet, získáte tak dva nové samostatné magnety. Když magnet rozříznete kolmo na magnetickou osu, tak se budou magnety přitahovat, avšak rozříznete-li podél magnetické osy, budou se obě části odpuzovat.

2) Fungují magnety i ve vesmíru?

Ano. Vesmírné vakuum obsahuje obrovské množství prachu, plynu, elementárních částic a je propletené elektromagnetickým zářením i magnetickými poli. Elektrické a magnetické síly jsou ve vakuu dokonce o něco silnější než ve vzduchu na Zemi.

Vesmír.

3) Co se stane s magnetem, když se roztaví?

Pokud roztavíte neodymový magnet, pravděpodobně se promění v hroudu kovu, ze kterého je vyrobený – neodymu, železa a boru.

Zahřejete-li permanentní magnet nad určitou teplotu, ztratí svou materiálovou strukturu a zničíte ho. Silné neodymové magnety přichází o magnetismus po zahřátí nad 80 °C. Feritové magnety jsou teplotně odolnější. U nich je krajní teplota 250 °C. A ještě více jsou teplotně odolné samariumkobaltové magnety, ty odolávají teplotám až 300 °C.

Zjistěte, co je vlastně neodymový magnet a jaké má vlastnosti.

4) Co je paleomagnetismus?

Paleomagnetismus je vědecké zkoumání magnetických vlastností hornin.

Ve většině hornin se nacházejí feromagnetické minerály. Tyto minerály se v době vzniku horniny orientují podle směru působení magnetického pole a vzniká tak magnetizace horniny.

Pomocí paleomagnetismu mohou vědci určit pozici magnetických pólů i rozmístění jednotlivých kontinentů v různých geologických obdobích.

Podívejte se na paleogeografické mapy kontinentů z permu, triasu, jury, křídy a ze současnosti.

Paleogeografické mapy kontinentů.

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, Public domain licence.

Zajímá vás, co se na planetě stane, když dojde ke změně polarity magnetických pólů? Zjistěte v článku o magnetickém poli Země.

5) Jablko obsahuje železo. Proč tedy není přitahováno magnetem?

Většina živých organismů a potravin obsahuje také určité množství železa, a přesto není přitahována magnetem. Proč? Je to proto, že obsahují železa velmi málo. 100gramové jablko obsahuje železo na molekulární úrovni – pouze 0,3 mg železa. A to nestačí k tomu, aby jej běžný magnet přitáhl. Ale když použijete extra silný magnet a jablko zavěsíte třeba na provázek, je možné, že na něj bude mít silný magnet vliv.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.