Korodují neodymové magnety? Jak funguje magnetický rotoped? Zeslábnou časem magnety, když je budete proti sobě držet stejnými póly? Zjistěte odpovědi na magnetické otazníky v druhém díle seriálu.

Z prvního dílu seriálu už znáte, co je magnetit a kde tento minerál najdete v České republice. Víte, zda magnetická síla magnetů časem zeslábne a jak funguje magnetické pole. Čtěte dál.

1) Korodují neodymové magnety?

Korodující neodymové magnety.

Korodující neodymové magnetyCC BY 2.0, Pieter Kuiper.

Neodymové magnety bez povrchové úpravy oxidují velmi rychle a také se lámou. Proto je výrobci potahují třemi vrstvami – niklem, mědí a opět niklem. Povrchová úprava však není pro dlouhodobé venkovní použití dostatečná.

Silné neodymové magnety proto raději používejte jen v suchém vnitřním prostředí. Chcete-li permanentní magnety využívat také venku, ochraňte je před přírodními vlivy lepicí páskou, antikorozní barvou nebo lakem.

Samarium-kobaltové neboli SmCo magnety jsou oproti neodymovým magnetům mnohem lépe odolnější vůči vysoké teplotě, nepříznivým podmínkám a hlavně korozi. Proto není třeba je povrchově upravovat.

Jak je to s feritovými magnety? Feritové magnety jsou odolné vůči vlhkosti a ve venkovním prostředí nekorodují.

2) Jak funguje magnetický rotoped?

Rotopedy a cyklistické trenažéry se mezi sebou liší typem odporového systému – tedy tím, co šlapajícímu sportovci nahrazuje třecí odpor vozovky nebo zátěž do kopce. Existují dva hlavní typy rotopedů – s magnetickým a elektromagnetickým brzdným systémem.

U magnetického rotopedu si regulujete zátěž mechanicky, většinou otáčením ovladacího kolečka s několika stupni zátěže. U elektromagnetického rotopedu si nastavíte zátěž elektronicky přes počítač, například pomocí tlačítek „plus“ a „mínus“.

Výhodou lépe vybavených rotopedů řízených počítačem je, že si můžete předem zvolit zátěžový program, podle kterého se vám v průběhu tréningu zvyšuje nebo snižuje zátěž.

Jádrem většiny rotopedů je setrvačník – kovový kotouč umístěný obvykle v přední části kola. Čím větší zátěž nastavíte, tím blíže jsou magnety k setrvačníku a tím tížeji se vám šlape. Magnety totiž na setrvačník působí magnetickou silou, a tím dochází k jeho brzdění.

3) Když k sobě budete tlačit po nějakou dobu dva magnety „odpudivou“ stranou, oslabí se vzájemně a zeslábne jejich magnetická síla?

Zřejmě víte, že přiložíte-li k sobě dva magnety stejnými póly k sobě, budou se odpuzovat. Pokud budete u sebe držet dva silné permanentní magnety stranami se stejnými póly po dlouhou dobu, jejich magnetická síla časem zeslábne. V silném magnetickém poli totiž dochází ke skokové změně orientace magnetických domén. Co to znamená, napoví ilustrace.

  • S = jižní pól magnetu
  • N = severní pól magnetu

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.