Jaký je rozdíl mezi jednotkami Gauss a Tesla? Co je magnetická remanence? Má teplota vliv na magnetickou sílu magnetů? Co je Curieova neboli Curieho teplota? Nalezněte odpovědi ve 13. díle magnetických otazníků.

Ze dvanáctého dílu magnetických otazníků už víte, co je Kurská magnetická anomálie, zda dokáží oceány vytvořit své vlastní magnetické pole, anebo proč magnet přitahuje jen předměty vyrobené ze železa, niklu a kobaltu.

1) Co je Gauss a Tesla?

Gauss a Tesla jsou jednotky magnetické indukce, liší se použitím v konkrétní soustavě jednotek.

Gauss

Gauss je fyzikální jednotka Gaussovy magnetické indukce B v soustavě CGS. Má zkratku G nebo Gs a je pojmenován po německém vědci C. F. Gaussovi.

Má-li magnetické pole v daném místě Gaussovu magnetickou indukci rovnou 1 G, jeho magnetická indukce je rovna 10−4 T (Tesla).

Tesla

Tesla je jednotka magnetické indukce v soustavě SI, její značka je T. Jednotka je pojmenována po významném elektrotechnikovi a vynálezci Nikolovi Teslovi.

1 Tesla odpovídá 10 000 Gaussů (G).

2) Co je magnetická remanence?

Magnetická remanence je zbytková magnetizace, kterou si feromagnetický materiál – například železo – udrží, když na něj přestane působit vnější magnetické pole.

Třeba permanentní neodymové magnety mají vynikající magnetické vlastnosti jako je remanence, koercitivita a energetická hustota.

3) Má teplota vliv na magnetickou sílu a co je Curieova (Curieho) teplota?

Ano, teplota má vliv na magnetickou sílu.

Jako první popsal Curieovu teplotu francouzský fyzik Pierre Curie, manžel Marie Curie-Skłodowské.

Jaká je Curieova teplota některých materiálů? Podívejte se do tabulky.

Látka

Curieova teplota (°C)

Železo (Fe)

768

Kobalt (Co)

1130

Nikl (Ni)

358

Oxid železitý (Fe2O3)   

622

Co se stane s magnetem, když jej zahřejete nad kritickou Curieho teplotu?

Neodymové magnety, přesněji NdFeB, jsou směsí neodymu, železa a boru, a pro nikl je Curieova teplota přibližně 360 °C.

Feromagnetická látka se skládá z dipólů, které tvoří malé magnetické domény (oblasti). Je-li magnet zmagnetovaný, domény jsou uspořádány pravidelně. Pokud hodíte magnet například do ohně, dojde ke skokové změně orientace magnetických domén. Při chaotickém uspořádání domén tak magnet ztratí své magnetické vlastnosti. 

Podívejte se ve videu, jak působí plamen svíčky na kus niklové mince.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.