Znáte diamagnetismus, je olovo magnetické? Co je magnetická doména neboli takzvaná Weissova doména? Jaký je rozdíl mezi magneticky měkkým a tvrdým materiálem? Odpovědi najdete ve 14. díle magnetického seriálu.

Ze 13. dílu magnetických otazníků už víte, jaký je rozdíl mezi jednotkami Gauss a Tesla, Co je magnetická remanence nebo zda má teplota vliv na magnetickou sílu magnetů. Odhalte odpovědi na další magnetické otázky.

1) Je olovo magnetické a co je diamagnetismus?

Olovo (Pb) je těžký kov, který lidstvo zná už od starověku. Olovo není magnetické, je diamagnetické. To znamená, že je vnějším magnetickým polem odpuzováno. Diamagnetismus je opakem paramagnetismu.

Pokud do blízkosti olova přiblížíte velmi silný neodymový magnet, bude se olovo mírně odpuzovat. Další diamagnetickou látkou je také bismut, uhlík, zlato nebo měď.

Podívejte se na video, ve kterém uvidíte, jak na silný neodymový magnet reaguje pyrolytický grafit a bizmut.

2) Co je magnetická doména neboli takzvaná Weissova doména?

Magnetická neboli Weissova doména je oblast uvnitř feromagnetické látky. Weissovy domény objevil francouzský fyzik Pierrem-Ernestem Weissem (1865–1940).

Pokud není látka zmagnetovaná, mají jednotlivé molekuly v doménách náhodnou polohu. Je-li feromagnetický materiál zmagnetizován, všechny skupiny molekul se seřadí do jednoho směru.

Každá molekula má magnetické vlastnosti stejně jako magnet a navzájem na sebe působí.

Magnetické domény.
Magnetické domény.

3) Co je magneticky měkký a tvrdý materiál?

Feromagnetické látky je možné rozdělit na magneticky měkké a magneticky tvrdé, podle toho, jakým způsobem ztrácejí nebo naopak udržují své magnetické vlastnosti.

Magneticky měkká látka

Magneticky měkká látka je látka z feromagnetického materiálu, který se vyznačuje tím, že po zmagnetizování (magnetizaci) a vyjmutí z vnějšího magnetického pole ztrácí své magnetické vlastnosti.

Magneticky měkkým materiálem je třeba čisté železo a nízkouhlíkové oceli.

Magneticky tvrdá látka

Magneticky tvrdá látka je látka z feromagnetického materiálu, který se vyznačuje tím, že po zmagnetizování si udržuje své magnetické vlastnosti dlouhou dobu po vyjmutí z vnějšího magnetického pole magnetu.

Magneticky tvrdým materiálem jsou například permanentní magnety (Sm – samarium, Nd – neodym).

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.