Mohou silné magnety ovlivnit dráhu letící kulky? Co jsou kravské neboli bachorové magnety? K čemu se používají paletizační magnety? Nalezněte odpovědi v patnáctém díle magnetických otazníků.

Ze 14. dílu magnetických otazníků už znáte, co je diamagnetismus, Weissova doména a jaký je rozdíl mezi magneticky měkkým a tvrdým materiálem. Objevte odpovědi na další magnetické otázky.

1) Mohou silné magnety ovlivnit dráhu letící kulky?

Jste-li fanoušek „Bondovek“, pak si zřejmě pamatujete, jak James Bond ve filmu Žít a nechat zemřít z roku 1973 pomocí elektromagnetu ukrytého v náramkových hodinkách odchýlil kulku z pistole. Myslíte, že je opravdu možné, aby silný magnet ovlivnil dráhu letící kulky? Odpověď: Zpravidla ne.

Většina kulek není feromagnetická, tudíž nejsou přitahovány k magnetům. Vnitřek kulky je obvykle vyroben z mosazi a plášť z olova obaleného mědí. Navíc, pokud by k odchýlení kulky mělo dojít, magnet by musel být mnohem větší než náramkové hodinky.

Badatelé z Ameriky však udělali pokus se vzduchovou puškou a kulkou z oceli. Rychlost střely je u této pušky nižší než u klasické střelné zbraně a kulka menší a lehčí. Proto je větší šance, aby došlo při působení silného magnetu z neodymu ke změně dráhy kulky. Jak to dopadlo?

Na tomto videu uvidíte záznam, jak silný neodymový magnet ovlivnil dráhu letící kulky.

2) Co jsou kravské neboli bachorové magnety? Předcházejí hardware disease

Při zkrmování krmiv a obilného šrotu krávami se do krmiva mohou dostat ostré kovové předměty, například hřebíky nebo kus ostnatého drátu. Mohou ležet také na pastvinách a krávy je sežerou společně s trávou. Potom však kravám způsobují v trávicím traktu skotu záněty, v horším případě i smrt. V angličtině se to označuje jako hardware disease.

Bachorový magnet.

Bachorový magnet, Wormcast, CC BY-SA 3.0.

K předcházení těmto problémům někteří chovatelé do bachoru zvířete zavádějí „bachorový magnet”, který tam zůstane po jeho život. Magnet kovové předměty zachytí a nemohou tak trávicím traktem pronikat dál. Magnet tak může kravám prodloužit život.

3) K čemu slouží paletizační magnety?

Paletizační magnety se používají zejména v potravinářském průmyslu, kde je třeba manipulovat s větším množství feromagnetických výrobků, například konzervy z feromagnetických kovů či skleněnými nádobami s kovovým víkem.

K paletizaci plechovek výrobci používají paletizační magnety, při manipulaci s těžšími lahvemi s ocelovými víčky využívají silné neodymové paletizační magnety.

Paletizační magnety jsou připevněné k portálovému jeřábu nebo k rameni robota, který s nimi manipuluje.

Podívejte se na krátké video.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.