Co jsou ferrimagnetické látky? Proč se do některých magnetických látek přidává křemík? Mohou být magnety měkké a pružné? Odpovědi najdete v 16. díle magnetických otazníků.

Z 15. dílu magnetických otazníků už asi víte, jestli mohou silné magnety ovlivnit dráhu letící kulky, co jsou kravské magnety a k čemu se používají paletizační magnety.

1) Co jsou ferrimagnetické látky?

Feritový magnet

Ferrimagnetické látky jsou sloučeniny oxidu železitého s oxidy jiných kovů, například manganu nebo baria.

Ferrimagnetika si udržují remanentní, neboli zbytkovou magnetizaci, i když na ně vnější magnetické pole přestane působit.

Z magneticky tvrdých feritů se vyrábějí známé feritové magnety. Ferity jsou křehké, ale odolné vůči korozi, chemikáliím, navíc jsou levnější než třeba neodymové magnety.

2) Proč se do některých magnetických látek přidává křemík?

Křemík.

Křemík je polokovový prvek vyskytující se v zemské kůře. Je základní surovinou pro výrobu skla, keramických a stavebních materiálů. Používají jej rovněž výrobci polovodičových součástek.

Víte, že křemík se využívá také k regulaci magnetických vlastností magnetických látek? Díky křemíkové příměsi dojde u feromagnetik ke zvýšení rezistivity, snížení magnetických ztrát, anizotropie a koercitivity. Zvýší se také tvrdost a křehkost materiálu.

3) Mohou být magnety měkké a pružné?

Lednice.

Magnety jsou přirozeně tvrdé, protože jej v továrně vyrábějí z tvrdých materiálů.

Specialisté na výrobu pryžových těsnění však dokáží magnetické částice přidat do silikonové pryže, která může být díky tomu magnetická.

Silikonová pryž zůstává elastická a pružná, a to i při velmi nízkých teplotách. Toho využívají například výrobci chladniček a mrazniček, kteří ji montují na dvířka. Pryžové těsnění naplněné magnetickými částicemi dobře přilne k ploché i zaoblené konstrukci ledničky a díky tomu do ní nevniká teplo. Prozkoumejte domácnost, třeba pryžové magnety objevíte ještě někde jinde.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.