Existuje guma, která reaguje na magnet? Co jsou magnetické indukční čáry a bipolární magnet? Nalezněte odpovědi v sedmnáctém díle magnetických otazníků.

Z 16. dílu magnetických otazníků už víte, co jsou ferrimagnetické látky a proč se do některých magnetických látek přidává křemík.

1) Existuje guma, která reaguje na magnet?

Existují pryžové magnety i magnetická guma, které reagují na magnet. Výrobci přidávají do pružného gumového materiálu, přírodního kaučuku nebo silikonu feritový prášek. Díky tomu je pak materiál magnetický.

Pružné magnety nejčastěji využívají výrobci ledniček a mrazicích boxů, kde slouží jako těsnění. Dále se používají v propagačních a reklamních předmětech, ve skladovém hospodářství a mikromotorech. Jsou také součástí magnetických hraček. Možná znáte magnetický sliz jako hračku pro děti.

Na trhu rovněž najdete pogumované magnety. Pogumované magnety jsou klasické neodymové magnety potažené tenkou pryžovou vrstvou. Pryžová vrstva zabrání klouzání a ochrání magnet před poškrábáním.

2) Co jsou magnetické indukční čáry?

Magnetické pole je prostor okolo magnetu, ve kterém působí magnetická síla.

Magnetické indukční čáry znázorňují magnetické pole okolo magnetu. Jejich hustota určuje sílu magnetického pole. Indukční čáry směřují od severního k jižnímu magnetickému pólu magnetu.

Pro zobrazení indukčních čar se používá železný prach (viz úvodní foto) nebo speciální magnetická senzorová fólie neboli Flux detektor, o které jsme psali v článku Senzorová fólie Flux detektor – k čemu slouží a jak funguje.

3) Co je bipolární magnet?

Existuje několik typů magnetizace. Jednou z nich je radiální magnetizace, která se dále dělí na bipolární a multipolární.

Bipolární prstencový magnet.

Bipolární prstencový magnet má jeden magnetický pól na vnitřní stěně prstence a druhý na vnější straně. Radiální prstence se využívají například ve strojírenství, robotice, chirurgii nebo při řízení technologických procesů.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.