Jak pomocí sponky detekovat nebo čím odstínit magnetické pole? Jakým způsobem zjistit, že je materiál magnetický? Nalezněte odpovědi ve 24. díle Magnetických otazníků.

Z 23. dílu magnetických otazníků už víte, zda existuje monopólový magnet, co jsou zpívající magnety nebo jestli je možné vyrobit energii pomocí magnetu. Odhalte odpovědi na další magnetické otázky.

1) Jak zjistit účinek magnetismu pomocí kancelářské sponky?

Kancelářská sponka v blízkosti ocelové kettlebell.
Kancelářská sponka v blízkosti ocelové kettlebell.

Jak zjistit, že je materiál magnetický? Vyzkoušejte detekovat intenzitu magnetického pole pomocí obyčejné kancelářské sponky. Sponku připevněte na nit a přibližte ji k předmětu.

Pokud se sponka k předmětu přiblíží nebo přichytí, hustota magnetického toku je alespoň 20 gaussů.

Další možností, jak ověřit magnetismus, je pomocí jemných železných pilin. Železný prach je na magnetismus ještě citlivější než kovová sponka. Piliny by měly na kovovém předmětu, pokud nějaké magnetické pole má, držet už při hodnotách nad 10 gaussů.

Pro zajímavost: Víte, že hodnota Gaussovy magnetické indukce zemského magnetismu se pohybuje mezi 0,25 a 0,65 G?

Železné piliny.
Železné piliny.

2) Čím se měří magnetické pole?

K měření magnetického pole slouží magnetometr. V 19. století jej vynalezl německý matematik a fyzik Johann Carl Friedrich Gauss, po kterém pak nazvali i jednotku magnetické indukce – Gauss.

Nejznámějším magnetometrem je kompas.

Kompas.
Kompas. Zdroj obrázku: Wikipedia, GNU Free Documentation License.

Senzory citlivé na magnetismus najdete také ve svém smartphonu, kde je součástí navigačního systému telefonu nebo jej využívá kompasová aplikace.

Magnetometry jsou zabudované v navigačních systémech, v satelitech, v senzorech automobilových brzd i v monitorech srdečního tepu.

Pomocí magnetometru archeologové a badatelé detekují předměty pod zemí i pod vodou, například pro lokalizování potopených lodí či ponorek. Přístroj se dále využívá pro šíření rádiových vln, při hledání nevybuchlé munice, vrtání tunelů nebo hledání nerostných surovin.

Geofyzikům slouží pro měření magnetického pole Země a vědcům ve vesmíru pro měření magnetického pole planet.

3) Jak a čím odstínit magnetické pole?

Magnetické siločáry nepřeruší žádný materiál. Existují ale materiály, které dokáží magnetické pole odstínit. Které to jsou? Jsou to feromagnetické materiály, jako například ocelový plech nebo kus železa.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.