Co je tokamak, kde najdete magnetický kopec, jak vznikají vířivé proudy neboli Foucaultův proud? Odhalte odpovědi na magnetické otazníky ve 25. díle Magnetických otazníků.

Z 24. dílu magnetických otazníků už víte, jak detekovat sponkou magnetismus nebo čím odstínit či změřit magnetické pole. Zjistěte odpovědi na další magnetické otázky.

1) Co je tokamak

Tokamak je zařízení, které umí vyrobit energii podobně, jako vytváří slunce. Uvnitř tokamaku je nádoba uchovávající plazmu pomocí toroidálního magnetického pole.

Na světě existuje několik tokamaků, ale všechny jsou příliš malé na to, aby vyráběly elektřinu ve velkém měřítku.

V současné době v ČR tokamak staví v pražském Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd. „Měli bychom k dispozici palivo na tisíce let, navíc rozmístěné po celé Zemi,“ zmiňuje výhodu tokamaku ředitel ústavu Radomír Pánek.

Tokamak.
Vnitřek tokamaku. Zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.5

2) Co jsou vířivé proudy?

Vířivý proud se nazývá také Foucaultův proud, po svém objeviteli Léonu Foucaultovi.

Vířivý proud je elektrický proud vznikající ve vodiči, když se v jeho okolí mění magnetický indukční tok.

Příklad: Elektrické vířivé proudy vznikají v měděné trubce, pokud do ní vhodíte silný neodymový magnet. Podívejte se na magnetický pokus.

Pokud pravidelně čtete náš blog, pak už možná víte, že má magnet kolem sebe magnetické pole. Silný magnet padající skrze měděnou trubku mění své magnetické pole. Z měděné trubky se stane cívka s jedním závitem, ve které se indukuje elektrický proud. Proud se uzavírá v podobě malých vírů – proto název vířivé proudy.

3) Co je magnetický kopec a kde jej najdete?

„Magnetický“ kopec, říká se mu také „gravitační“ kopec, je místo, kde například automobily s vypnutým motorem samy jedou do kopce, anebo se do kopce kutálí plechovka s nápojem. Jak je to možné? Existuje několik hypotéz, například, že je v takových místech silné magnetické pole či porucha gravitačního pole. Pravdou ale je, že se nejčastěji jedná pouze o optický klam.

Pokud kopec vyfotografujete nebo nafilmujete ze správného místa, skutečně to vypadá, že lahev nebo auto se pohybují pomocí záhadné síly do kopce.

Známé „magnetické“ kopce v České republice najdete v Moravské Třebové nebo v Kačerově u Zdobnice v Orlických horách. V Polsku, blízko u hranic s Českem, třeba v Karpaczi.

Magnetický kopec.
Magnetický kopec v Novém Brunšviku v Kanadě s vodou tekoucí do kopce. Zdroj: Wikimedia Commons, Laurie Piskun CC BY-SA 3.0

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.