Jaký je rozdíl mezi magnetickým severem a skutečným či zeměpisným severem? A kde leží? Fungují magnety i ve vesmíru? Proč na nerezové oceli nedrží magnety, ale na některé ano? Odhalte odpovědi v dalším díle seriálu Magnetické otazníky.

Z 26. dílu magnetických otazníků už asi víte, zda se zvýší magnetická síla při spojení dvou magnetů, jaký je rozdíl mezi gravitační a magnetickou silou nebo jestli je možné oddělit póly magnetu.

1) Jaký je rozdíl mezi magnetickým severem a skutečným severem? A kde leží?

Magnetické póly Země.
Magnetické póly Země.

Země se otáčí kolem své osy a na konci osy jsou zeměpisné póly – severní a jižní. Geografický severní pól je bod na 90° zemské šířky, což je přibližně uprostřed Severního ledového oceánu.

Z našeho blogu už víte, že Země je velký tyčový magnet obklopený magnetickým polem se severním a jižním magnetickým pólem. Severní pól střelky kompasu je přitahován jižním magnetickým pólem Země, který se však nachází na severu planety. Ale zeměpisně je jinde než zeměpisný severní pól.

Odchylka mezi magnetickým a zeměpisným severem se nazývá magnetická deklinace.

Severní magnetický pól Země není stabilní. Přesouvá se od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál rychlejší, přibližně 64 km za rok. Zrychlení přesunu se ale týká jen severního magnetického pólu, jižní magnetický pól se pohybuje stále pomalu.

Čtěte také: Co se stane, když se planeta magneticky přepóluje?

2) Fungují magnety i ve vesmíru?

Ano. Magnety fungují ve vesmíru stejně jako na Zemi. Zákony elektromagnetismu se nemění ani ve vzduchoprázdnu.

Mimochodem, víte, že magnetické pole Země přesahuje atmosféru až několik desítek tisíc kilometrů do vesmíru? Magnet, který je už příliš daleko od Země, je ovlivňován magnetickým polem jiných těles a planet, například Jupitera a Slunce.

3) Proč na nerezové oceli nedrží magnety? Anebo na některé nerez oceli magnety drží?

Nerezová ocel.
Nerezová ocel.

Existuje několik typů nerezové oceli – austenitická, feritická, martenzitická a duplexní (austeniticko–feritická). Liší se svým složením. Martenzit a železo jsou feromagnetické, takže některé nerezové oceli mají magnetické vlastnosti. Austenit je bez magnetických vlastností, a proto na austenitické nerezové oceli magnety nedrží.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.