Jaký je rozdíl mezi permanentním magnetem a elektromagnetem? Je uhlík i diamant magnetický? Mají všechny planety Sluneční soustavy magnetické pole? Podívejte se na rozluštění dalších magnetických otázek.

Z 27. dílu magnetických otazníků už asi víte, jaký je rozdíl mezi magnetickým severem a zeměpisným severem, zda fungují magnety i ve vesmíru nebo proč na nerezové oceli drží jen některé magnety.

Odhalte odpovědi na další magnetické otazníky.

1) Jaký je rozdíl mezi permanentním magnetem a elektromagnetem?

Břemenový elektromagnet.
Břemenový elektromagnet.

Mezi permanentním magnetem a elektromagnetem jsou tři hlavní rozdíly:

1) Permanentní magnety nepotřebují k vytváření magnetického pole vnější vlivy, naopak elektromagnet vyžaduje k vytvoření magnetického pole elektrický proud.

2) Elektromagnet zapnete a vypnete, zatímco permanentní magnet má magnetické pole stálé.

3) Polaritu elektromagnetu lze obrátit změnou směru proudu, který jím protéká. Permanentní magnet má magnetické póly stále na stejném místě.

2) Je uhlík magnetický? A co diamant?

Diamant.
Diamant.

Diamant je chemickým složením čistý uhlík. Uhlík i přírodní diamant jsou diamagnetické.

Existují však také syntetické diamanty. Diamanty vyrobené v laboratoři mohou reagovat na magnetické pole, protože obsahují malé části kovových slitin – železa, kobaltu nebo niklu. Záleží na síle magnetického pole a hmotnosti diamantu.

Při výrobě syntetických diamantů metodou HPHT (High-pressure High-temperature) dochází za velmi vysokého tlaku a teploty k roztavení vloženého kovu a následně ke spojení uhlíku z grafitu s krystalem diamantu.

3) Mají všechny planety Sluneční soustavy magnetické pole?

Jupiter.
Polární záře na Jupiteru viděná z Hubbleova teleskopu, NASA. Zdroj: Wikimedia Commons..

Všechny planety mají pravděpodobně magnetické pole, některé silnější, jiné slabší. Magnetosféru – oblast s magnetickou silou kolem kosmického tělesa, mají, stejně jako Země, i další kosmická tělesa, třeba Slunce a pulsary.

Venuše má magnetické pole slabší než Země. Na rozdíl od Země není magnetické pole Venuše indukováno v jádře planety, ale v atmosféře. Vyprahlý a kamenitý Merkur a hornatý Mars mají slabé magnetické pole.

Jupiter, Saturn, Uran a Neptun jsou plynné planety, takzvaní plynní obři a vykazují rovněž magnetické pole. Jupiter má rozsáhlou a silnou magnetosféru, magnetické pole je přibližně 10× silnější než zemské. Saturn má z plynných obrů magnetické pole nejslabší.

U bývalé nejmenší planety Sluneční soustavy Pluta si nejsme existencí magnetismu jistí, informace na internetu se různí.

Čtěte dále o magnetických záhadách a zajímavostech na blogu Magnetik.