Kde se nachází magnetické a geografické póly Země? ​​Které látky jsou nemagnetické? Jak vypadá magnetický úhelník? Odhalte odpovědi na další taje magnetismu.

Z minulého dílu magnetických otazníků už víte, co jsou paramagnetika neboli paramagnetické látky, zda je titan magnetický nebo co je magnetická lišta. Podívejte se na další odpovědi.

Co je magnetický pól Země a kde se nachází? Má Země jeden pól nebo více?

Magnetické póly a osy planety Země.
Magnetické póly a osy planety Země.

Naše planeta Země je obrovský tyčový magnet. Má dva magnetické póly a dva zeměpisné, neboli geografické póly.

Na obrázku vidíte, jak z magnetických pólů Země vycházejí indukční čáry magnetického pole Země a umístění všech pólů. Magnetické póly nejsou na stejném místě, jako póly zeměpisné. Fyzikálně leží na obrácené straně planety.

V blízkosti severního geografického pólu se nachází jižní magnetický pól a naopak. Poloha severního magnetického pólu se stále mění a jeho pohyb se zrychluje.

Které látky jsou nemagnetické?

Nemagnetické látky jsou látky, na které nijak nepůsobí magnet, například dřevo, sklo. Jsou to například materiály bez obsahu železa, kobaltu a niklu.

Mosazný dalekohled.
Mosazný dalekohled.

Některé z kovů mohou být diamagnetické nebo paramagnetické. O typech magnetismu jsme psali v článku Které materiály přitahují magnety.

Hliník.
Hliník.

Co je magnetický úhelník, jak vypadá a k čemu slouží?

Magnetické úhelníky možná znáte i pod názvem svařovací magnety. Slouží svářečům, lakýrníkům, zámečníkům, firmám zabývajícím se kovovýrobou k přesnému uchycení kovového předmětu, ocelové konstrukce, tyčím, pásoviny. Pokud kutíte, využijete úhelníky i v domácí dílně. Magnet díly přichytí k sobě a vy tak máte při práci volné ruce. Uvnitř úhelníku je silný feritový magnet, jsou ale také magnetické úhelníky s neodymovými magnety.

Typy magnetických úhelníků.
Typy magnetických úhelníků.

Existuje několik typů magnetických úhelníků, liší se tvarem a systémem upnutí.
Běžné svařovací magnety mají tvar šipky nebo šestiúhelníku. Vypínatelný magnetický úhelník má navíc přepínač pro vypnutí a zapnutí magnetické síly.

Pomocí polohovatelného magnetického úhelníku zase upnete materiál v libovolném úhlu.

Odhalte i další odpovědi na magnetické otazníky na blogu Magnetik.