V tomto díle o magnetických záhadách zjistíte, co jsou paramagnetika neboli paramagnetické látky, zda je titan magnetický nebo co je magnetická lišta. Znáte ji?

Z minulého dílu magnetických otazníků už zřejmě víte, jaký je rozdíl mezi permanentním magnetem a elektromagnetem, zda je uhlík i diamant magnetický nebo jestli mají všechny planety Sluneční soustavy magnetické pole. Dnes odhalíme odpovědi na další magnetické otázky.

Co jsou paramagnetika neboli paramagnetické látky?

Některé látky reagují na magnetické pole jinak, než feromagnetika, která se k magnetu přitahují a lze je trvale zmagnetovat – jsou to paramagnetika a diamagnetika.

Paramagnetické látky vnější magnetické pole lehce zesilují a k magnetu se slabě přitahují, avšak narozdíl od feromagnetik je nelze zmagnetovat trvale. Pokud třeba přichytíte k silnému magnetu ocelový šroubovák, zmagnetizuje se.

Zmagnetovaný šroubovák.
Zmagnetovaný šroubovák.

Mezi paramagnetika patří například hliník, platina, mangan, baryum nebo kapalný kyslík.

Pro demonstraci se podívejte na video:

Je titan magnetický?

Titan je šedý až stříbřitě bílý, lehký a tvrdý kov. Je také paramagnetický.

Z titanu a jeho slitin jsou vyrobené skelety nebo ochranné štíty kosmických družic, vesmírných sond a stanic. V leteckém průmyslu je materiálem hodně zatěžovaných součástí letadel. Pro svou vysokou odolnost a zdravotní nezávadnost slouží také jako materiál pro výrobu kostních implantátů a piercingových šperků.

Titan.
Titan, Wikimedia Commons, Alchemist-hp, CC BY-SA 3.0.
Piercing.
Piercing.

Co je magnetická lišta?

Magnetická lišta je podélný magnetický držák na nože, náčiní nebo menší nářadí. Bývá vyrobená
z nerezové oceli, plastu nebo dřeva. K mání je například pěkná dřevěná magnetická lišta z dubového či ořechového masivu, se zabudovanými neodymovými magnety.

Magnetický držák si můžete připevnit na stěnu v kuchyni, v pracovně, dílně, zahradním altánu. K liště přicvaknete nože, nůžky, kovové kuchyňské náčiní, plechové kořenky nebo oblíbené recepty pomocí magnetů i drobné nářadí. Ušetříte tak místo na pracovní desce, v zásuvce a předměty budete mít hned při ruce.

Magnetický držák na nože.
Magnetický držák na nože.

Čtěte dále o magnetických záhadách a zajímavostech na blogu Magnetik.