Z čeho je vyrobená magnetická barva a jak s ní pracovat? A co je magneticky měkká nebo naopak tvrdá ocel? Podívejte se na odpovědi v článku. Dozvíte se, jak vyrobit magnetickou nástěnku nebo co se stane s ocelí po zmagnetizování.

Z minulého dílu seriálu už víte, co je magnetická indukce a na co se vám hodí magnetická tapeta.

Z čeho je vyrobená magnetická barva a jak funguje?

Magnetická nástěnka.
Magnetická nástěnka.

Magnetická barva na zeď má tmavě šedou barvu. Je na akrylové bázi, to znamená, že je ředitelná vodou, neobsahuje rozpouštědla, oleje a rychle schne.

Magnetický nátěr obsahuje železné feromagnetické částečky, díky kterým se natřená zeď změní v magnetickou nástěnku a drží na ní magnety.

Jak s magnetickou barvou pracovat? Barvu stačí rozmíchat a pomocí štětce nebo válečku s krátkým vlasem nanést na zeď. Aby magnety dobře držely, natřete ideálně 3 vrstvy barvy. Po zaschnutí už můžete na magnetickou tabuli přicvaknout například fotografie, obrázky, poznámky, plakáty, mapy.

Magnetická barva.
Magnetická barva.

Tip: Doporučujeme použít neodymové magnety, jelikož ty starší, feritové, nemají moc velkou sílu.

Jaký je rozdíl mezi magneticky měkkou nebo naopak tvrdou ocelí?

Pokud vystavíte magneticky tvrdý materiál magnetickému poli, po vyjmutí si uchová magnetické vlastnosti – zmagnetizuje se. Zatímco magneticky měkká látka své magnetické vlastnosti ztratí.

Zda látka zmagnetovaná zůstane či nikoliv, závisí na magnetických doménách, což jsou skupiny atomů uvnitř feromagnetické látky. V magnetickém poli totiž dochází ke změně orientace magnetických domén a jejich atomů – při zmagnetování se atomy natočí stejným směrem. 

Magnetické domény.
Magnetické domény.

Magneticky tvrdá ocel

U magneticky tvrdé oceli zůstanou magnetické domény po vyjmutí z magnetického pole orientované stejným směrem. Magneticky tvrdá ocel se používá k výrobě permanentních magnetů zabudovaných třeba v reproduktorech nebo měřicích přístrojích.

Magneticky měkká ocel

Naopak u magneticky měkké oceli se atomy v magnetických doménách natočí zpět. Magneticky měkká ocel je například ocel s nízkým obsahem uhlíku, která se používá k výrobě hřídelí elektrických strojů.

Sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Magnetik.