V tomto díle o magnetických zajímavostech zjistíte, co je magnetická indukce a na co se vám hodí magnetická tapeta. Odhalte další magnetické otazníky.

Z minulého dílu už víte, jakým způsobem reagují magnety na zlato a stříbro a co je magnetická rezonance. Podívejte se na další odpovědi týkající se magnetismu.

1) Co je magnetická tapeta?

Magnetická tapeta je magnetická fólie, kterou nalepíte na zeď a vyrobíte si tak magnetickou nástěnku.

Magnetickou tapetu využijete doma, v kanceláři, školící místnosti, ve školce, škole i v reklamním studiu. Pomocí neodymových nebo feritových magnetů na magnetickou tapetu přichytíte například grafy, poznámky, výkresy, fotografie nebo vytvoříte magnetický úkolovník.

Magnetická fólie.
Magnetická fólie.

Pozor, na výrobu magnetické nástěnky je vhodná pouze kovová magnetická fólie. Pokovená fólie je vyrobená ze slabé vrstvy kovu, na kterém drží magnety. Existují i samolepicí kovové fólie. V tomto článku zjistíte, jaký je rozdíl mezi magnetickou a pokovenou fólií.

Magnetická tapeta mívá černou nebo bílou barvu. Bílou kovovou fólii můžete popsat fixy, černou pokovenou fólii křídami.

Podívejte se také na článek o magnetickém papíru a jeho typech.

2) Jaký je rozdíl mezi magnetickou a elektromagnetickou indukcí?

Magnetická indukce popisuje magnetické pole. Magnetická indukce je fyzikální veličina, která vyjadřuje mohutnost silových účinků magnetického pole na vodič s proudem. Je to vektorová veličina, protože má svou velikost i svůj směr. Značí se písmenem B, jednotka magnetické indukce je tesla (T).

Magnetická indukce.
Ilustrace magnetického pole kolem vodiče, kterým protéká proud. I je směr toku proudu. B je směr magnetického pole. Zdroj obrázku: Wikipedia Commons, CC BY-SA 3.0.

Magnetická indukce je fyzikální veličina, zatímco elektromagnetická indukce je fyzikální jev.

Pokud se změní magnetické pole v okolí uzavřeného obvodu s cívkou, vzniká v obvodu indukovaný elektrický proud. Jednodušeji řečeno – pohybem magnetu ve vodiči se indukuje elektrický proud. Tento jev se nazývá elektromagnetická indukce.

Elektromagnetickou indukci objevil anglický chemik a fyzik Michael Faraday. Díky tomuto objevu se začaly vyrábět elektromotory a dynama – stroje, které vyrábí elektřinu pomocí magnetů.

Elektromagnetická indukce.
Elektromagnetická indukce.

Na principu elektromagnetické indukce funguje například televize, rádio, elektrická kytara, indukční plotýnka, tachometr na kolo, tramvaj nebo elektrický vlak Maglev.

Odhalte další odpovědi na magnetické otazníky na blogu Magnetik.cz.