Jakým způsobem reagují magnety na zlato a stříbro? Co je magnetická rezonance a kde se s ní setkáte? Podívejte se na odpovědi v dalším díle seriálu o magnetech a magnetismu.

Z minulého dílu už víte, kde se nachází magnetické a geografické póly Země, které látky jsou nemagnetické a jak vypadá magnetický úhelník. Odhalte odpovědi na další magnetické otázky.

Které magnety fungují na zlato a stříbro?

Zlato a stříbro nepatří mezi feromagnetické kovy, tudíž se k magnetu nepřitahují. Mohou se stát magnetickými, pokud do nich přidáte kousek železa.

Na zlato a stříbro však přesto neodymový magnet mírně reaguje – od těchto drahých kovů se odpuzuje, jelikož zlato i stříbro jsou diamagnetika.

Magnetický test zlaté mince.
Magnetický test u zlaté mince.

Víte, že díky diamagnetismu mohou znalci a sběratelé ověřit, zda jsou stříbrné a zlaté mince pravé a opravdu ze stříbra? Stříbrná mince klouže po neodymovém kotouči malinko pomaleji než mince z jiných kovů. Pokud se o drahé kovy zajímáte, vyrobte si jednoduchý magnetický tester mincí.

Podívejte se na magnetický test zlatých a stříbrných mincí ve videu:

Mezi další drahé kovy patří například platina a palladium, ty jsou naopak paramagnetické, to znamená, že se k magnetu slabě přitahují.

Co je magnetická rezonance, na jakém principu funguje?

Magnetická rezonance, zkratkou také MR nebo MRI, je zobrazovací metoda, která nejčastěji poskytuje informace o vnitřní stavbě lidského těla a funkci jednotlivých orgánů. Tato technika se využívá ve zdravotnictví.

Snímek z magnetické rezonance.
Snímek z magnetické rezonance.

Během MR vyšetření přístroj pomocí magnetické rezonance vytvoří snímky řezů určité části těla nebo orgánu, které dále zpracuje. Když je třeba, snímky spojí do 3D obrazu. Vyšetření je bezpečné, bez zásahu do těla. Není však vhodné například pro pacienty s kardiostimulátory či kovovými implantáty.

Uvnitř běžného MR přístroje je uzavřený válcovitý magnet. Zařízení využívá silné statické magnetické pole a elektromagnetické vlnění. Magnetická rezonance pracuje pouze s orgány, v nichž jsou molekuly vody. Lidské tělo obsahuje asi 60 % vody. Lékař však pomocí magnetické rezonance dokáže vyšetřit celé pacientovo tělo.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a odhalte další magnetické zajímavosti.