Co je magnetický zámek? A znáte magnetické řasy? Podívejte se do dalšího dílu seriálu o magnetických zajímavostech a zjistěte, kde se používá magnetický zámek nebo jak fungují umělé řasy s magnety.

Z minulého dílu už víte, z čeho je vyrobená magnetická barva, jak s ní pracovat a také co je magneticky měkká nebo naopak tvrdá ocel.

1) Co je a jak funguje magnetický zámek?

Magnetický zámek.
Magnetický zámek.

Magnetický zámek zabudovávají výrobci do interiérových dveří. Magnetický dveřní zámek funguje na principu dvou přitahujících se magnetů. Jeden magnet je ukrytý v mechanismu kliky a druhý v protiplechu v zárubni.

Když jsou dveře otevřené, střelka je uvnitř zámku a z hrany dveří nic nevyčnívá. Při zavřených dveřích drží střelku ve vysunuté poloze magnet v protiplechu.

Jaké jsou výhody magnetického zámku oproti klasickému? 

  • Střelka magnetického zámku zajíždí do protiplechu v zárubni tiše, necvakne. 
  • Při zavírání nemusíte použít kliku, stačí jen strčit do dveří. 
  • Snadná montáž, zvládnete zámek nainstalovat sami.
  • Dlouho vám vydrží, navíc magnety v interiéru nerezaví.

Nevýhodou běžného zámku s magnety je, že jej nelze zamknout. Ale existují i pokročilejší magnetické zámky do dveří, které se zamknout dají a lze je uzamykat i odemykat například i kartou. Možná je znáte z modernějších hotelů.

2) Co jsou magnetické řasy?

Magnetické řasy.
Magnetické řasy.

Magnetické řasy drží na vlastních řasách pomocí několika malých magnetů. Mají dvě části – spodní a horní. Magnetické řasy obsahují pásky s několika magnetkami, které se k sobě přitáhnou a spojí. 

Jak řasy s magnety aplikovat? Jednou rukou přiložíte magnetické řasy na horní část svých řas. Pásek s magnety kopíruje oční víčko. Spodní díl magnetických řas nasadíte tak, že vaše řasy budou mezi umělými. Po přiložení se magnety spojí a řasy máte nasazené.

Některé uživatelky či uživatelé jsou s magnetickými řasami spokojeni, jiní zase naopak. Jestli budou vyhovovat vám, musíte vyzkoušet.
Objevte další magnetické zajímavosti na blogu Magnetik.cz.