Co jsou magnetické kuličky a pro které účely se hodí? A co je takzvaný aluminium magnet, v Česku známý spíš jako AlNiCo magnet? Z minulého dílu už víte, jak funguje magnetický zámek a co jsou magnetické řasy. Odhalte další odpovědi v novém díle seriálu o magnetech.

Jak vypadají a k čemu jsou vhodné magnetické kuličky?

Magnetické kuličky jsou neodymové magnety, neboli NdFeB magnety, ve tvaru koule. Velikostí – průměrů je na trhu mnoho, od malých 3mm magnetických kuliček po kulový magnet o průměru skoro 2 cm s velkou magnetickou silou 5,9 kg. Nejčastěji mívají povrchovou úpravu poniklováním, aby byly odolnější.

Neodymové kuličky bývají součástí magnetických stavebnic a hlavolamů. Nejznámější z nich je magnetická stavebnice NeoCube. Skládá se z 216 kuliček o průměru 5 mm. Ze stavebnice postavíte mnoho různých tvarů. Inspirujte se návody na blogu Magnetik.cz v rubrice NeoCube magnetické kuličky.

Panáček z magnetické stavebnice NeoCube.
Panáček z magnetické stavebnice NeoCube.

Podívejte se na pár příkladů, jak složit magnetické kuličky:

Existují i barevné magnetické kuličky, třeba červené, modré, zelené, oranžové i zlaté. V základním provedení má NeoCube kovový stříbřitý vzhled niklu.

Kuličkové magnety mají i další využití. Hodí se například k výrobě závěsných magnetických dekorací, jsou součástí ložisek, generátorů, magnetického držáku na pivní zátky. Zjistěte, pro které další účely se magnetické koule hodí.

Závěsné dekorace z magnetických kuliček.
Závěsné dekorace z magnetických kuliček.

Co je aluminium magnet, známý jako AlNiCo magnet?

AlNiCo magnety jsou vyrobené ze slitiny hliníku, niklu, kobaltu, železa, někdy i titanu a mědi. Díky obsahu hliníku, jsou známé také jako aluminium magnety. Mívají tvar tyče nebo válečku. AlNiCo magnetické úchyty mají vnitřní závit, pomocí kterého je můžete přišroubovat do zařízení.

AlNiCo magnetický úchyt.
AlNiCo magnetický úchyt.

AlNiCo magnety jsou odolné vysokým teplotám až do 450 °C a rovněž odolávají účinkům kyselin, rozpouštědel i korozi. To je jejich velkou výhodou. Na rozdíl od feritových magnetů jsou alnico magnety silnější a elektricky vodivé. Využívají je ve firmách v různých odvětvích průmyslu, strojírenství, letectví a elektrotechnice. 

Ve školách se alnico magnety hodí pro výuku fyziky na magnetické pokusy. Školní magnety mají tvar tyče nebo podkovy a magnetické póly jsou barevně odlišené.

Aluminium magnety nejsou jediné horku odolné magnety, existují ještě SmCo magnety. Tyto magnety jsou křehčí a jejich maximální pracovní teplota je 250–350 °C.

Školní magnet ve tvaru podkovy.
Školní magnet ve tvaru podkovy.

Čtěte také: Jaká je odolnost magnetů vůči vlhkosti, teplotě, tlaku?

Sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Magnetik.cz.