Co je magnetický lak na nehty? Je opravdu magnetický a reaguje na magnety? A odkud kam vycházejí magnetické siločáry – z jižního k severnímu pólu, opačně či z obou vzájemně? Podívejte se na odpovědi v dalším díle seriálu.

Z minulého dílu magnetických otazníků už víte, co je magnetická stavebnice a které typy existují. 

Magnetický lak na nehty

Magnetický lak na nehty obsahuje drobné třpytivé kovové částečky, které při působení magnetu vytvoří na nehtech speciální efekt – vlnku, proužek či jiný ornament podle přání, vaší zručnosti nebo možnostech laku. Gelový magnetický lak mívá syté odstíny se třpytivými odlesky.

Jak magnetický lak funguje?

Hned po nanesení magnetického laku manikérka přiloží na několik sekund magnet těsně nad nehet. Magnetem se nesmí nehtu dotknout, aby vrstvu laku nepoškodila.  Přiložením magnetu, i jeho umístění do více stran, dojde k pohybu barevného kovového prachu a tvorbě zajímavého ornamentu.

Pro techniku zdobení nehtů magnetickými lakem manikérky používají speciální magnetickou destičku nebo magnetické pero. U některých magnetických laků bývá magnet umístěný ve víčku, pro případ, že si chcete udělat manikúru svépomocí.

Odkud a kam vycházejí magnetické siločáry

Každý magnet má dva magnetické póly – severní a jižní. Opačné magnetické póly se přitahují, stejné odpuzují. Okolo magnetu existuje magnetické pole. Je to oblast, ve které působí magnetická síla. Siločáry magnetu jsou křivky znázorňující magnetické pole. 

Magnetické siločáry
Magnetické siločáry, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Siločáry magnetu tvoří uzavřené smyčky a nikdy se neprotínají. Magnetické siločáry procházejí celým magnetem, vycházejí ze severního magnetického pólu a vstupují do jižního pólu, ale nikde nezačínají ani nekončí, což vás může při pohledu na obrázek zmást, protože siločáry uvnitř magnetu nejsou zobrazené. Na obrázku se železnými pilinami však vidíte směr siločar i v magnetu.

K zobrazení magnetického pole také slouží železné piliny. Podívejte se, jak s železnými pilinami pracovat.

Železné piliny
Železné piliny.

Tip: Pro snadné a rychlé zobrazení magnetického pole magnetu využijte senzorovou fólii magnetických siločar Flux detektor. Pro její aktivaci stačí pod fólii umístit magnet či magnety.

Tam, kde je magnetické pole silnější, jsou siločáry blíže u sebe a jejich hustota je větší – nejsilnější magnetické pole je tedy uvnitř magnetu a na pólech. 

Sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Magnetik.