Proč mají školní magnety tvar podkovy? A jak funguje magnetický spínač? Zjistěte odpovědi na další magnetické otázky.

Z minulého dílu magnetických otazníků už asi víte, co je magnetický lak na nehty i odkud kam vycházejí magnetické siločáry. 

1) Magnet podkova – proč mají školní magnety tvar podkovy?

Podkovovitý magnet má přirozeně tvar podkovy, neboli písmene „U“. Právě tvar podkovy se stal nejrozšířenějším symbolem magnetů. U magnet bývá nejčastěji červený, červeno-modrý nebo červeno-zelený s vyznačenými magnetickými póly.

Magnetické siločáry školního magnetu, podkovy
Magnetické siločáry školního magnetu, podkovy.

Proč podkova? Magnet ve tvaru podkovy má větší tažnou sílu. Podkovovitý magnet je silnější, protože oba magnetické póly jsou blíže u sebe a ve stejné rovině. Magnetické siločáry proudí přímo mezi póly magnetu a magnetické pole je na koncích magnetu větší a silnější. 

Magnet podkova s magnetickými siločárami. Zdroj: Wikipedia Commons, CC BY-SA 4.0, Geek3.

Větší tažná síla však není jediným důvodem tvaru U. Problémem u prvních magnetů bylo, že brzy došlo k jejich demagnetizaci. Tehdejší materiály měly velmi nízkou koercitivitu a magnet se demagnetizoval svým vlastním magnetickým polem. Tvar podkovy zamezil demagnetizaci. 

Dnešní neodymové magnety jsou nejen silnější než jiné typy magnetů, ale mají také mnohem vyšší koercitivitu – odolnost proti odmagnetování.

Tvar podkovy zůstal standardem pro školní AlNiCo magnety a používá se dodnes. Možná i proto, že podkova se lépe drží v rukou.

Čtěte také: K čemu jsou školní magnety? Udělejte si 5 magnetických pokusů

Obří magnetická podkova v Šhanghaji
Obří magnetická podkova v Šhanghaji.

2) Jak funguje magnetický spínač?

Magnetický spínač je spínač ovládaný magnetickým polem. Magnetický spínač se sepne, když se dostane do blízkosti magnetického pole a rozepne, jakmile magnetické pole zmizí. Magnetické pole vytváří buď permanentní magnet nebo elektromagnetická cívka.

Existuje několik typů magnetických spínačů, například jazýčkový kontakt nebo hallův snímač.

Magnetický spínač
Magnetický spínač.

Magnetické spínače slouží třeba k detekci otevření dveří a oken u zabezpečovacích systémů budov. Jazýčkový snímač bývá součástí bezdotykových spínačů, mobilních telefonů, dveří domácích spotřebičů, bezpečnostních alarmů, automobilů. Hallův snímač je zabudovaný ve výtahových kabinách, automatizačních zařízeních a rovněž v mnoha systémech automobilu

Hallův snímač
Hallův snímač.

Sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Magnetik.