Proč se magnet nezahřívá, když levituje ve vzduchu? Co je magneto? K čemu je uvnitř transformátoru ferit, je to také magnet? Odpovědi naleznete v 7. díle magnetických otazníků.

Z šestého dílu seriálu o magnetismu už víte, zda magnet drží pevněji na jiném magnetu či oceli, a jestli magnety ztrácejí na síle, když jsou dlouho připevněné k feromagnetickému materiálu. Zjistěte odpovědi na další magnetické otazníky.

1) Proč se magnet nezahřívá, když levituje ve vzduchu?

Během magnetické levitace se magnet vznáší bez jakékoliv podpory, jen za pomoci magnetického pole. Magnet levituje, když se dva stejné póly odpuzují. Levitující magnet je ve stálé poloze gravitačního a magnetického pole, tudíž nevytváří žádnou energii a nezahřívá se.

Na principu magnetické levitace se pohybují i nejrychlejší vlaky na světě – Maglev. Mini magnetický vlak „Maglev“ si vyrobíte také doma, stačí vám k tomu pár neodymových magnetů, mikrotužkový článek a měděný drát. Podívejte se na návod v článku.

2) Co je magneto?

Magneto je generátor elektřiny, neboli nejjednodušší alternátor, který využívá k výrobě střídavého proudu permanentní magnety. Jeho výkon však nelze regulovat, napětí se mění v závislosti na otáčkách a zatížení zařízení.

V jakých zařízeních magneto najdete?

Magneto instalují výrobci do některých systémů spalovacích motorů k poskytování elektrické energie pro zapalovací svíčky. Do motorů jej montují zejména výrobci sekaček na trávu nebo motorových pil.

3) K čemu je uvnitř transformátoru ferit? Je to také magnet?

Transformátor je elektrické zařízení, které umožňuje přenést elektrickou energii z jednoho obvodu do jiného pomocí společné elektromagnetické indukce. Většinou se používá pro přeměnu střídavého napětí, například z vysokého napětí na nízké nebo pro galvanické oddělení obvodů.

Uvnitř transformátoru jsou dvě cívky, které mají společné magnetické pole. Cívky se vinou na jádro vyrobené z magneticky vodivého materiálu – železa či feritu.

Transformátor.

Základní princip transformátoru. Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Pro použití ve vysokofrekvenční oblasti se jádra transformátoru lisují z měkkých feritů, které mají stejné vlastnosti jako ostatní feromagnetické materiály.

Díky výrobnímu procesu, takzvanému sintrování, mají ferity nízkou elektrickou vodivost. Při jejich použití v jádrech transformátorů tak vznikají jen zanedbatelné ztráty způsobené vířivými proudy.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.