Leží před vám v přírodě podivně vypadající, trochu očouzený kámen, který tam na první pohled nepatří? Možná je to meteorit. Většina meteoritů obsahuje nějaké množství niklu a železa, některé jsou dokonce hlavně z niklu a železa. K jejich identifikaci se proto hodí silné neodymové magnety. Zjistěte, co jsou meteority, jak je poznat a jak je hledat pomocí magnetů.

Co jsou meteority?

Meteority jsou úlomky hornin nebo kovu, které dopadly z vesmíru na povrch Země. Podle složení se meteority dělí na kamenné, kamenoželezné a železné. 

Magnet přitahuje až 90 % meteoritů, jelikož obsahují železo a nikl, což jsou feromagnetické kovy. Kamenné meteority obsahují železa a niklu velmi málo a magnet se k nim přicvaknout nemusí. Pokud ale silnější magnet zavěsíte za provázek, přitáhne se ke kameni.

Meteority jsou rozmístěné po celé planetě. Na Zemi padají stále, takže je možné, je jeden najdete i v okolí svého domova. Podívejte se na pár tipů, jak je rozpoznat.

Jak poznat meteorit 

Meteority mají několik vlastností, které je odlišují od ostatních hornin:

  • Z důvodu obsahu železa jsou meteority na svou velikost dost těžké.
  • Meteority mívají neobvyklý tvar. Nebývají příliš zaoblené ani nemají ostré hrany.
  • Mohou mít důlky, které vypadají jako otisky prstů.
Siderit.
Meteorit (siderit). Zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
  • Kamenné meteority mají na povrchu tenkou ohořelou kůru, která vznikne při průchodu atmosférou.
  • Meteorit je bez bublin a bez obsahu světle zbarvených krystalů.
  • Jsou feromagnetické. 

Jak hledat meteority pomocí neodymových magnetů 

Uvidíte-li na zemi neobvykle vypadající kámen, dotkněte se ho magnetem. Pokud se kámen k magnetu přicvakne, obsahuje železo nebo nikl. Pamatujte ale na to, že ne všechny horniny, které přitahují magnet, jsou meteority. Například magnetit rovněž magnet přitahuje. 

U kamene, který jsme v přírodě našli, si nejsme jistí, zda je to meteorit, ale magnetická figurka na něm drží.

Magnet přicvaknutý na kameni.
Magnet přicvaknutý na kameni.

Lovci meteoritů používají silný neodymový magnet připevněný na konci tyče. 

Další možností, jak najít meteorit, je pomocí detektoru kovů. Jeho výhoda je v tom, že detekuje kovové předměty pod povrchem, což magnet bohužel ne. Magnetická síla magnetu na to nestačí.

Jak vyrobit tyč s magnetem pro hledání meteoritů

Použijte dřevěnou tyč od koštěte nebo menší dřevěné tyče a tyčky, které seženete v hobby marketu. Na konec tyče přišroubujte magnetický úchyt. Po přišroubování magnet raději zakryjte kouskem černé izolační pásky. Páska ochrání magnet před poškrábáním a nachytáním drobného železného prachu.

Magnety vhodné pro hledání meteoritů

a) K rozpoznání železného meteoritu pro začátek vyzkoušejte tyčový magnet T-10-20-N nebo silnější tyčový magnet T-10-40-N. Tyčové magnety se dají snadno uchopit, navíc pro ně doma či v dílně najdete i další využití.

Tyčový magnet.
Tyčový magnet.

b) Dalším vhodným magnetem je neodymový kotouč KT-25-10-N. Tento kotoučový magnet je velmi silný, disponuje magnetickou silou 15 kg. Při manipulaci s ním buďte opatrní, hrozí riziko skřípnutí prstů. Neumísťujte jej do blízkosti kovových předmětů.

c) Pro připevnění k tyči se hodí magnetické úchyty. Kruhy s prohlubní a kvádry s prohlubní připevníte k tyči pomocí šroubu. Úchyty jsou odolnější než klasické neodymové magnety. Skládají se z kotoučového nebo kvádrového magnety, který je ukrytý v ocelovém pouzdře. Pouzdro z oceli chrání křehký neodymový magnet před nárazy. 

Magnetický úchyt.
Magnetický úchyt.

Úspěšný lov meteoritů!

Objevte další magnetické pokusy na blogu Magnetik.cz.