Co je takzvaný Gold magnet na černý písek? Ruční magnetické separátory používají také hledači zlata nebo drahých kamenů. Slouží k separaci černého feromagnetického písku od drobných zlatých částeček získaných při rýžování zlata. Existují i větší varianty a průmyslové separátory. Dá se „Gold magnet“ něčím nahradit a jak si jej vytvořit?

Magnety ve světě

Tímto článkem startuje nový mini seriál Magnety ve světě, kde vám představíme možnosti využití magnetů v jiných částech světa, které není v Česku či na Slovensku zatím běžné. Rovněž uvedeme tipy, jak si takové magnetické pomůcky vytvořit, pokud to jde.

V České a Slovenské republice není rýžování zlata tak rozšířené jako třeba v Americe. Možná proto, že zde není tolik oblastí s výskytem zlata nebo tolik zapálených zlatokopů. U nás si lidé spíše oblíbili hledání mincí, šperků, zlatých a stříbrných předmětů pomocí detektorů kovů.

Mezi nejznámější místa ČR s výskytem zlata patří například řeka Otava a její přítoky, Opava nebo Jílové u Prahy. Ve Zlatých Horách u Jeseníku dokonce pořádají i Mistrovství světa v rýžování zlata. Pokud rýžování zlata propadnete, můžete se přidat do Českého klubu zlatokopů.

Jak se rýžuje zlato a co je k tomu potřeba? 

Amatérští prospektoři, jak se hledači zlata nebo drahých kamenů nazývají, používají k rýžování zlata rýžovací pánev. Existuje několik typů a velikostí rýžovacích pánví a misek, podle toho, zda rýžujete v řece nebo v potoce. 

Hledači do rýžovací pánve nabírají sedimenty z vody, většinou je to směs štěrku a písku, a neustálým kroužením pánví a proudu vody se snaží odplavit lehčí částice. Nakonec uprostřed pánve zůstanou zlaté částečky, neboli zlatinky. Jak je to možné? Zlato je totiž asi 19× těžší než voda, a 10× těžší než písek a štěrk.

Čtěte také: Dají se silným magnetem z vody vytáhnout mince, zlato a stříbro?

Jak feromagnetické částečky separovat pomocí neodymových magnetů

Někteří zlatokopové využívají k separaci feromagnetických částeček neodymové magnety, protože oddělit magnetické částice od zlata není vždy snadné. Magnetický separátor se hodí ve chvíli, kdy rýžujete zlato v oblasti s výskytem magnetitu. Bohužel přesně nevíme, nakolik magnety používají hledači zlata i v České nebo Slovenské republice. 

Na americkém trhu existují hotové magnetické separátory uzpůsobené přímo pro rýžování, například Gold magnet na černý písek. 

Tip na vlastní magnetický separátor: Stejným způsobem funguje několik neodymových magnetů vložených do 2 až 3 uzavíratelných sáčků nebo do tubusu od vitamínů. 

Neodymové magnety v plastovém tubusu.
Neodymové magnety v plastovém tubusu.

Pro zajímavost se podívejte, jak prospektor z Kanady separuje během rýžování černé feromagnetické částice pomocí neodymových magnetů vymontovaných z pevného disku počítače.

Magnetický ruční sběrač 

Ruční magnetické sběrače jsou k sehnání i na českém a slovenském trhu. Vyzkoušejte například ruční magnetický separátor. Po přichycení kovového smetí k separátoru stačí zvednout ovladací hák, čímž deaktivujete magnetickou sílu a kovový odpad odpadne.  

Ruční magnetický sběrač.
Ruční magnetický sběrač.

Ruční sběrač se vám bude hodit pro sběr:

  • ocelových pilin, železného prachu, špon, odstřižků plechu,
  • rozsypaných hřebíků, šroubků a dalšího malého spojovacího materiálu,
  • čalounických spon do sešívačky, rámařských hřebů.

Jak vypadají průmyslové separátory a k čemu slouží?

Magnetické separátory využívají v zemědělských, potravinářských a farmaceutických společnostech, recyklačních firmách. Slouží při výrobě plastů nebo zpracování skla.

Magnetické separační tyče.
Magnetické separační tyče.

Magnetické separátory zachytávají nežádoucí feromagnetické nečistoty v sypkých směsích, tekutých hmotách, gelech a mazivech. Chrání tak zařízení před poškozením a hlavně se kovové nečistoty nedostanou do finálního výrobku.

Průmyslové separátory mívají nejčastěji tvar separační tyče. Separátory technici namontují do nosné konstrukce uvnitř separačního zařízení nebo jsou součástí výrobních linek. 

Vyrazíte na rýžování zlata? Hodně štěstí!

Čtěte také: Kde se používají magnetické separátory, které nečistoty zachytí

Sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Magnetik.