Barevné magnetické pásky jsou úzké pruhy magnetické fólie. Nejsou samolepicí, ale mají barevný povrch. Které barvy si můžete pořídit a pro které účely se dají použít? Jak silně jsou magnetické pásky magnetizované a na co dát při jejich používání pozor? Zjistíte v článku.

Jak vypadají a fungují barevné magnetické pásky

Barevná magnetická páska je magnetická fólie nařezaná do úzkých pruhů. Jedna strana pásky je barevná, druhá strana černá, případně tmavě hnědo-šedá a magnetická. Není samolepicí. Pásku přichytíte na jakoukoliv feromagnetickou plochu ze železa, niklu, oceli či dalších slitin obsahujících železo – na magnetickou tabuli, ledničku, kovový regál, plechovou skříň, ocelovou zárubeň dveří, pozinkovaný sud na zahradě, plechové nádobí. 

Barevné magnetické pásky v roli
Barevné magnetické pásky v roli.

Nejčastěji se magnetická páska používá pro označování. Díky jasným barvám jsou feritové pásky dobře vidět. Kromě bílého a černého provedení seženete také červenou, oranžovou, žlutou, zelenou a modrou barvu.

Magnetická páska mívá tloušťku 1 mm a šířku 40 mm. Délku si zvolíte sami. Dodáváme ji v metráži od délky 1 metr. Na požadovanou délku pásku nastříháte běžnými nůžkami. Můžete ji také řezat zalamovacím nožem.

Barevnou magnetickou pásku lze stříhat nůžkami
Barevnou magnetickou pásku lze stříhat nůžkami.

Jak jsou magnetické pásky magnetizované? 

Silná magnetická páska je vyrobená ze směsi feritu stroncia a pružného plastu, má anizotropní magnetizaci. Existuje izotropní a anizotropní magnetizace. Jaký je mezi nimi rozdíl? U izotropních magnetů je směr magnetizace libovolný a adhezní síla je nižší než u anizotropních magnetů. Anizotropní ferity jsou během procesu výroby zmagnetované pouze v jednom směru – severní a jižní pól se střídá těsně za sebou, a mají tak lepší přilnavost.

Izotropní magnetizace magnetické pásky
Izotropní magnetizace magnetické pásky.

Jak magnetický pásek skladovat a na co dát při jeho používání pozor?

Barevný magnetický pásek nepřibližujte k neodymovým a feritovým či jiným silným magnetům, protože může dojít k jejich demagnetizaci. Při používání a skladování dodržujte minimální vzdálenost od neodymových magnetů 3 cm a od keramických feritových magnetů 1 cm.

Fólie a pásky mějte uložené při pokojové teplotě na suchém místě. Provozní teplota je -20 °C až +85 °C.

Magnetické pásky můžete použít také v exteriéru, protože nerezaví. Působením UV záření však mohou časem zkřehnout a barva trochu vyblednout.

Pozor, barevné magnetické pásky nejsou vhodné na časté popisování fixy pro bílé tabule, whiteboard. Jsou vhodné jen na občasné popisování lihovými fixy a následné očištění lihem či lihovým čističem.

Popisování barevné magnetické pásky
Popisování barevné magnetické pásky.
Na feritovou pásku lze i lepit štítky
Na feritovou pásku lze i lepit štítky.

Čtěte také: Označujte a tvořte s barevnými fóliemi

Pro které účely se dají barevné feritové pásky použít?

1) Barevné magnetické pásky se hodí na označování a číslování kovových regálů v obchodě, ve skladu a v knihovně. Díky sytým barvám je orientace mezi regály snazší.

Kovový regál označený barevnou magnetickou páskou
Kovový regál označený barevnou magnetickou páskou.

2) V domácnosti magnetické pásky využijete třeba k označení kovových poliček v regálu ve spíži, v domácí dílně, garáži, ale třeba i ve skleníku. Pokud změníte obsah regálu, silnou magnetickou pásku rychle sejmete a přicvaknete jinam.

Regál ve spíži označený barevnou magnetickou páskou
Regál ve spíži označený zelenou magnetickou páskou.

3) V kanceláři je barevný magnetický pásek vhodný na plánovací magnetickou tabuli. Přidělte každému zaměstnanci jednu barvu a označte zadané úkoly.

4) Rozlište si v dílně nebo opravně jednotlivé zakázky a postup jejich zpracování.

Rozpis zakázek rozlišený pomocí barevné magnetické pásky
Rozpis zakázek rozlišený pomocí barevné magnetické pásky.

Čtěte také: Třináctero nápadů pro barevné magnetické fólie v podnikání i doma

5) Ve firmě si můžete na kovových tabulích barevně rozlišit důležitost dokumentů nebo pravidla bezpečnosti.

6) Pracujete v gastro provozu? Vytvořte si z feritových pásků označovače kovových plechových nádob, hrnců, přepravek. Magnetické pásky nejsou určené pro přímý styk s potravinami.

Hrnec označený magnetickou páskou
Hrnec označený magnetickou páskou.

7) Máte ve dveřích obchodu nějakou část z oceli nebo plechovou cedulku? Připravte si barevné magnetické cedulky „Přijdu hned“, „Zboží v akci“, „Výprodej“, „Happy hour“ a v případě potřeby přicvakněte na dveře.

8) Sestavte si variabilní magnetický rámeček na fotky a vaše nástěnka nebo lednička bude hned veselejší. Do výroby zapojte i děti. Fólie jsou bezpečné, nehrozí poranění jako například u neodymových magnetů.

Rámeček na fotky z barevných feritových pásků
Rámeček na fotky z barevných feritových pásků.

9) Magnetické pásky vám pomohou i během výuky ve škole.

Objevte další nápady na využití magnetických fólií na blogu Magnetik.cz.