Pro lepší využívání neodymových magnetů se hodí madla, matky s okem, šroubovací oka nebo závěsné háčky. Tyto komponenty většinou bývají součástí různých magnetických úchytů, ale lze si je pořídit i zvlášť. Zjistěte, co vše je k dispozici a pro které účely je příslušenství pro silné magnety vhodné.

Madlo, rukojeť na magnet

Madlo na magnet.
Madlo na magnet.

Madlo, rukojeť na magnet má čep se závitem a je určené k přišroubování na magnetické úchyty s vnitřním závitem M4, M5, M6, podle zvoleného madla. Po přišroubování k úchytu madlo slouží jako rukojeť. S magnetickým úchytem se vám bude díky našroubované rukojeti lépe manipulovat. Využijete jej například při hledání ztracených klíčů v trávě nebo ke sběru zapadlých šroubků a matiček v dílně.

Madlo na magnetickém úchytu.
Madlo na magnetickém úchytu.

Matka na závěsné oko na magnety

Matice s okem pro magnety.
Matice s okem pro magnety.

Matice s okem pro magnety je vyrobená z oceli dle normy DIN 582. Pro lepší ochranu proti korozi je pozinkovaná. Matka má vnitřní závit M6, M8, M10, záleží na typu. Závěsnou matici k magnetům připevníte i bez použití nářadí.

Matka na závěsné oko.
Matka na závěsné oko.

Je vhodná k přišroubování na magnetické úchyty s vnějším závitem. V kombinaci s magnetem se očková matice hodí k upevnění a přenášení břemen. Používají ji také pracovníci ve strojírenství, například pro montáž a následnou manipulaci s obráběcími stroji. 

Šroub se závěsným okem pro magnet

Šroub se závěsným okem.
Šroub se závěsným okem.

Ocelový šroub s okem pro magnety je vyrobený z oceli dle požadavků normy DIN 580. Průměr závitu má M6, M8, M10, podle typu. Šroub můžete přišroubovat k magnetickému úchytu s vnitřním závitem a také k fishing magnetu – extra silnému magnetu pro vyznavače magnetického „rybolovu“.

Šroub s okem na fishing magnetu.
Šroub s okem na fishing magnetu.

Po připevnění k magnetu se dá očkový šroub, stejně jako matice, používat ke zvedání a přenášení předmětů. Závěsný šroub využívají ve strojírenských firmách k přenášení i těžkých strojů.

Závěsný šroub s hákem pro magnety

Závěsný šroub s háčkem.
Závěsný šroub s háčkem.

Závěsný šroub s hákem má tvar háčku, jednotlivé typy se liší průměrem závitu M3–M10 a také mohou mít různý tvar zahnutí háku. Šroubovací háček bývá součástí magnetických úchytů – háčků. Magnetické háčky přicvaknete na bok lednice, ke kovovému regálu a jiným feromagnetickým prvkům doma, na zahradě, v dílně, garáži, ve skladu nebo v obchodě. Na háček zavěsíte malé nářadí, kabely, kuchyňské náčiní, utěrky, dekorační osvětlení.

Magnetický háček.
Magnetický háček.

Tip: Podívejte se na 28 tipů, jak magnetické háky využít.

Závěsný šroub s okem

Závěsný šroub s okem.
Závěsný šroub s okem.

Závěsný šroub s okem bývá součástí magnetických úchytů s okem. Průměr závitu šroubu se pohybuje od M4 do M6. Závěsný šroub má tvar uzavřeného oka. Skrze oko snadno protáhnete kabely, dráty, lanka, provazy. Magnetický držák následně přichytíte k feromagnetickému materiálu, například ocelové konstrukci, nosníku, regálu, plechové skříni. Hodí se k natažení lanek na propagaci, šňůr pro popínavé rostliny nebo třeba k umístění osvětlovacích těles.

Magnetický háček.
Magnetický háček.
Magnetický úchyt s okem na kovovém regálu.
Magnetický úchyt s okem na kovovém regálu.

Pomůcky jsou univerzální

Všechny uvedené pomůcky se dají použít nejen pro upevnění k magnetům, ale i na jakékoliv jiné aplikace, výrobky a kutilské nápady.

Tip: Inspirujte se, na co se vám budou magnetické úchyty hodit.

Podívejte se na další využití neodymových magnetů a jejich příslušenství na blogu Magnetik.cz.