Jak reaguje na magnet hliník? Co myslíte, je možné hliníkovou plechovku rozpohybovat magnetem? A co se stane, když pustíte neodymový magnet do trubky omotané alobalem? Otestujte pokusy s magnety a třemi předměty z hliníku.

Pokus č. 1: Magnet a hliníková plechovka

Magnetický pokus s magnetem s hliníkovou plechovkou.
Magnetický pokus s magnetem a hliníkovou plechovkou.

Magnet přilepte lepicí páskou na provázek nebo k provázku přivažte kancelářskou sponku, ocelový drátek a ten pak přicvakněte k neodymovému magnetu. Plechovku položte na hladkou podložku. Magnetem opakované kývejte nad plechovkou ze strany na stranu a snažte se plechovku rozpohybovat.

Magnetický pokus s magnetem s hliníkovou plechovkou.
Magnetický pokus s magnetem a hliníkovou plechovkou.

Pokus č. 2: Magnet a hliníková poklička

Magnetický pokus s magnetem s hliníkovou pokličkou.
Magnetický pokus s magnetem a hliníkovou pokličkou.

Položte hliníkovou pokličku, třeba od ešusu, na stůl horní stranou směrem k desce stolu. Víčko by mělo být malinko vypouklé a průměr maximálně 15 cm. Nad pokličkou kružte několik sekund s neodymovým magnetem. Poklička se po chvilce začne sama otáčet – rotovat. Pokud se vám to nedaří, vyzkoušejte menší pokličku.

Pokus č. 3: Magnet a hliníková fólie

Magnetický pokus s magnetem a alobalem v roli.
Magnetický pokus s magnetem a alobalem v roli.

Připravte si neodymový kotoučový magnet a nový alobal – hliníkovou fólii na roli. Třeba ten, co používáte na grilování. My jsme použili alobal z DM drogerie o rozměru 30 cm × 30 m.

Roli s alobalem držte pár centimetrů nad podložkou. Magnet vhoďte do otvoru. Sledujte, jestli se při pádu uvnitř role magnet zpomalí. Pro porovnání pusťte do roličky například ocelovou matici, ta bude padat mnohem rychleji.

Magnetický pokus s magnetem a alobalem v roli.
Magnetický pokus s magnetem a alobalem v roli.

Podívejte se na podobný magnetický pokus: Co se stane, když neodymový magnet pustíte do měděné trubky?

Vysvětlení pokusů – Jak je možné, že hliník reaguje na magnet, když není feromagnetický?

Hliník není feromagnetický a k magnetu se nepřitahuje, patří mezi paramagnetické látky. Paramagnetika se k magnetu slabě přitahují, ale nelze je zmagnetovat trvale.

Přiblížením silného neodymového magnetu a jeho rychlým oddálením od hliníkových předmětů se v nich indukují takzvané vířivé proudy. K přiblížení a oddálení však musí docházet opakovaně, nestačí magnet přiblížit k hliníkovému předmětu pouze jednou. Vířivé proudy vytváří v hliníkové plechovce nebo v pokličce vlastní magnetické pole a toto pole působí proti magnetickému poli magnetu. Tento fyzikální jev se nazývá Lenzův zákon.

Proč zrovna hliník? Hliník je dobrým vodičem elektrického proudu. V nevodiči by vířivé proudy nevznikly. Nevodivý materiál je například sklo, plast, dřevo.

Pozor, použité magnety jsou velmi silné. Zacházejte s nimi opatrně, aby nedošlo k poranění. Při provádění pokusů je držte dál od kovových předmětů.

Inspirujte se dalšími magnetickými pokusy a gadgety na blogu Magnetik.cz.