Magnet fishing je zábavným a ve většině případů i bezpečným koníčkem. Avšak je potřeba myslet na pár věcí, které by se mohly stát. Podívejte se na pár bezpečnostních i hygienických pravidel, které je dobré při magnetickém rybaření dodržovat.

1) Od břehu dodržujte bezpečnou vzdálenost

Břehy a okraje rybníků, jezer a potoků mohou být kluzké a nebezpečné. Lehce se tak může stát, že při magnetickém lovu uklouznete a spadnete do vody. Od kluzkých břehů se držte dál.

Tip: Zjistěte, jaké způsoby hledání pokladů silným magnetem existují.

2) Nepřivazujte ke svému tělu lano s fishing magnetem

Někdy je možné, že se magnet přichytí k feromagnetickému předmětu uvízlému na dně a při pohybu lanem vás stáhne do vody. Za tak krátký moment nestihnete ani lano a magnet fishing uzel rozvázat.

Když se fishing magnet přicvakne ke kovovému předmětu na dně řeky, v řece se silnějším proudem zrovna může plout kláda, kmen stromu nebo vodáci, za lano se zaháknou a stáhne vás to do vody. Proto ke svému tělu lano s magnetem raději nikdy nepřivazujte. Přivažte jej raději ke kmeni stormu na břehu nebo třeba k zábradlí.

Magnet fishing u řeky Jizery.
Magnet fishing u řeky Jizery.

3) Pokud se vám magnet ve vodě zasekne nebo zamotá, neskákejte pro něj

Ve vodě mohou být rostliny, které se zamotají do lana na magnet fishing nebo magnetu, ten se zahákne a zůstane zaseklý pod hladinou.

Bez ohledu na to, jak dobře plavete, nikdy nevíte, co se pod hladinou skrývá, jak moc je voda hluboká a jak je silný proud. V hlubokých vodách mohou na dně ležet nebezpečné předměty, například nevybuchlá munice, ostré a rezavé předměty, nože.

Z tohoto důvodů je nebezpečné do neznámých vod vstupovat. Pokud se magnetu nechcete vzdát a do vody pro něj chcete lézt, přizvěte si aspoň kamaráda, který zavolá pomoc, kdyby se vám něco stalo.

4) Z bezpečnostních a hygienických důvodů používejte rukavice

Některé předměty ve vodních hlubinách bývají ostré a rezavé. Používejte rukavice s protiskluzovou vrstvou, které vás ochrání před poraněním od ostrých předmětů a popálením od lana. V rukavicích vám bude při vytahování těžkého magnet fishing nálezu lano v ruce dobře držet.

Blátivé břehy řek mohou být rovněž kontaminované mikroby způsobující Leptospirózu, neboli krysí žloutenku. Člověk se nejčastěji nakazí při kontaktu poraněné kůže, očí nebo sliznic s vodou znečištěnou močí nemocného zvířete, většinou myšmi či potkany.

Chcete-li se při magnet fishingu v přírodě občerstvit, opláchněte si ruce čistou vodou a důkladně umyjte dezinfekcí na ruce.

Zjistěte další výhody rukavic na magnet fishing.

Rezavý nůž vytažený z rybníka při magnetickém rybolovu.
Rezavý nůž vytažený z rybníka při magnetickém rybolovu.

5) Mějte s sebou lékárničku

Pokud se během magnetického rybolovu poraníte, je dobré si ránu na místě vydezinfikovat a ošetřit. Proto s sebou noste mobilní lékárničku.

6) Vytažené zbraně nebo munici nahlaste na Policii ČR

V hlubokých vodách mohou na dně ležet nebezpečné předměty, například nevybuchlé bomby ze světových válek a zbraně. Takové nálezy hned hlaste na Policii ČR. Zbraně totiž mohou pocházet z nelegální činnosti a hrozí i nebezpečí úrazu. Zvláště nevybuchlá munice je životu nebezpečná.

Podívejte se do článku, jak postupovat při nálezu zbraně a munice při magnet fishingu.

Magnetický lov v Českém ráji.
Magnetický lov v Českém ráji.

Přejeme příjemný a bezpečný magnetický lov.

Na blogu Magnetik.cz najdete další rady pro magnetic fishing.