O magnet fishingu, magnetickém rybolovu publikujeme pravidelně. Tentokrát se podíváme přímo do terénu. Z řeky jsme lovili docela velkou „rybu“ – dopravní značku i s těžkým kovovým stojanem. Povedlo se? Podívejte se v článku.

Jaký magnet jsme použili? Neodymový magnet na magnetic fishing se dvěma oky F300. Je oboustranný, má magnetickou sílu 2 × 310 kg, a k němu na vytahování pevné 30metrové PES lano s nosností 355 kg. K dispozici jsou ale i mnohem silnější magnety i pevnější lana.

Vyberte si: Neodymové magnety, pevná lana a výbava na magnet fishing

Cíl mise: Zákaz vjezdu

Dopravní značka utopená v řece Jizeře.

V České republice je asi mnoho úseků silnic, které jsou z důvodu opravy dočasně uzavřené pro automobilový provoz. Stejně jako jeden z mostů přes řeku Jizeru v Libereckém kraji. Pěší i cyklisté tudy projedou, auta nikoliv.

Řidiči, kteří nesledují dopravní značení, dojedou až k mostu. Dál to ale nejde. Musí se otočit, jet asi 3 km zpět a pokračovat objížďkou.

Denně se takových nepozorných řidičů se svými auty otáčí u mostu několik. Je otázkou, zda bylo toto důvodem, aby se některý horkohlavý řidič tak rozpálil a hodil docela těžkou dopravní značku zákazu vjezdu i se stojanem z mostu do řeky.

Mohli to také udělat opilci, kteří přes most přecházeli z vesnické zábavy. To je asi pravděpodobnější verze, protože v hlubinách řeky Jizery skončila i přibližně 2metrová pozinková zábrana. Tohle by snad nikdo ve dne neudělal.

Značka byla ve vodě docela dlouho, stavařům, kteří rekonstrukci mostu a okolí realizují, se do jejího výlovu asi nechtělo. Anebo si jí nevšimli. Během pár týdnů se značka začala ztrácet pod proudícími nánosy občas zakalené vody.

Jelikož jsme zrovna potřebovali otestovat jeden ze silných magnetů pro lovce pokladů, byla to skvělá příležitost pro magnet fishing!

Sbalit výbavu na magnet fishing a do akce

Výbava na magnet fishing – oboustranný magnet a pevné lano.

Takže sbalit výbavu na magnetic fishing – silný neodymový magnet F300 na magnetický „rybolov“, pevné 30metrové lano, kýbl, ochranné rukavice a hurá do toho. Na lov jsme vyrazili o víkendu ráno, kdy stavbaři mají volno.

První, co je dobré při magnet fishingu udělat, je uvázat druhý konec lana například k zábradlí nebo něčemu jinému. Kdyby vám lano z rukou vyklouzlo, nezmizí ve vodě úplně. A první konec lana, ten musí být samozřejmě pevně uvázaný k oku neodymového magnetu.

Čtěte také: Jaké lano a uzly použít pro magnet fishing

Magnet fishing z mostu

Lov pokladů z řeky – magnet fishing.

Jelikož značka zákazu vjezdu motorových vozidel byla zhruba uprostřed řeky, jako ideální se jevil pokus o její odlov přímo z mostu. Při lovení ze břehu by hrozilo, že se stojan značky při vytahování z vody zapíchne do dna.

Asi na třetí hod do vody a po krátkém tažení lana s magnetem po dně se magnet přicvakl ke značce. Jenže ta je z docela slabého plechu, byť feromagnetického. Kdyby byla v řece jen samotná značka, asi by to vyšlo a z vodních hlubin by se ji vytáhnout podařilo docela snadno. Jenže celá nosná konstrukce je docela těžká.

Tahat vše za značku tedy nešlo. Magnet se na slabém plechu neudržel. Stačilo ale pár dalších pokusů a tažení magnetu po dně, a neodymový magnet pro lovce pokladů se povedlo přicvaknout přímo ke stojanu značky. Magnet po něm sice kousek sklouzl, ale nakonec to vypadalo, že drží pevně.

Znáte typy magnetů pro magnetický rybolov?

Pozor na vodáky a rybáře!

Jizera je oblíbenou řekou vodáků i rybářů. V lokalitě, kde most je, se sice nejedná o příliš frekventovaný úsek, ale opatrnost je vždy na místě. Kdyby při tahání z vody značka spadla zpět, mohlo by to někoho zranit. Proto jsme dávali velký pozor, aby pod mostem ve vodě nikdo nebyl.

Zbývalo už „jen“ značku vytáhnout nahoru na most. Tabule zákazu vjezdu s konstrukcí není však žádný drobek. Hodit značku se stojanem dolů z mostu musela být docela fuška, účastníků shození bylo zřejmě několik.

Táhni!“ Pomalu po metrech nahoru

Tahání nálezu z vody při magnetic fishingu.

Postupně, hezky pomalu, jsme po metrech značku tahali z vody nahoru na most. Tedy táhl jsem sám, protože v lovicím týmu jsme byli jen dva, přičemž spolulovcem byla fotografka, která akci zaznamenávala.

Bez ochranných rukavic by to určitě nešlo, lano se při takové zátěži docela zařezává do prstů. Trvalo to pár minut a značka byla skoro nahoře.

Může vás zajímat: Jaká výbava je potřeba pro magnetický lov

Do vytažení pokladu z hlubin chybí už jen pár metrů!

Zbývalo už jen několik metrů. Chtělo to však chvilku na oddych, protože potom bylo potřeba ještě překonat zábradlí mostu. Někdy stačí lano přišlápnout, což rukám trochu uleví.

Fotografka mezitím oběhla asi 200 metrů, aby se dostala dolů pod most a mohla to vyfotit i zespodu. Udělala pár snímků a já už jsem pak úlovek dovytáhl nahoru a nakonec i dostal přes zábradlí. Povedlo se!

Úspěch! Úlovek pomocí magnetu – magnet fishing z mostu.

Sejmutí magnetu chce sílu. A opatrnost

Nakonec zbývalo ještě neodymový magnet z vytaženého „pokladu“ sejmout, což také nebylo jednoduché. Ale podařilo se i to. Dávejte při tom raději pozor na ruce, magnety na magnet fishing mají velikou sílu, hrozí skřípnutí prstů.

Jak sundat silný neodymový magnet z kovu?

Značka trochu pomačkaná a špinavá slouží dál

Na mostě bohužel chyběl na značku podstavec. Tak jsme ji jen opřeli o betonové zátarasy. Byla sice trochu pomačkaná a od bláta, avšak svoji funkci mohla plnit dál. 

 

Z řeky vylovená dopravní značka.

Když jsme okolo šli za pár dní, značka byla už očištěná a píchnutá zpět do podstavce. Stavbaři si ji asi vzali do parády a dopřáli jí trochu hygieny.

Akce 2: Kovová zábrana – mise neúspěšná

Kovová zábrana v řece. Povede se ji pomocí magnet fishingu vylovit?

V řece byla hozená ještě velká kovová zábrana o rozměru asi 2 × 1 metr, mnohem těžší než konstrukce s dopravní značkou. Ležela na dně. Taky asi posloužila jako zábava okolo jdoucích opilců. Musela to být pořádná šupa, když ji z mostu házeli.

Seslal jsem tedy magnet do řeky znovu. Přicvaknout se k ní povedlo docela brzy, ale při pokusu o tah se po chvilce magnet od zábrany odtrhl. Problém byl totiž v tom, že je zábrana z trubkovitého pozinku a styčná plocha je příliš malá, zakulacená.

 

Tip: Vyberte si magnet na magnet fishing a pevné lano

 

Bohužel jsem s sebou neměl pomocný hák, kterým bych mohl zábranu zachytit a táhnout. Ale i kdybych měl, v jednom člověku bych zábranu na most asi nevytáhl, byla příliš těžká. Jediným řešením by zřejmě bylo přitáhnout ji pomocí háku a lana ke břehu a v pár lidech vydolovat ven z vody.

Zábrana tak zůstala ve vodě. Nechali jsme ji alespoň na dně postavenou na nohách, aby si o konce noh, které byly předtím skryté těsně pod hladinou, vodáci nerozpárali kánoi. Takhle byla aspoň trochu lépe vidět.

 

Tahání velké kovové zábrany z vody – magnetic fishing.

Znovu nalezená značka možná spustila pátrací akci stavařů, kteří okolí mostu rekonstruují. Třeba si všimli, že jim chybí ještě zábrana. Možná byl důvod jiný, ale zábrana během pár dní z řeky zmizela. Asi ji někdo ze břehu vytáhl ven. Anebo ji možná kapři odvezli do sběrného dvora.

Ať tak či onak, jsme rádi, že se pomocí výbavy na magnet fishing podařilo značku z vody vytáhnout.

Čtěte také: Jak lovit poklady z hlubin magnetem?

Pochlubte se svými úlovky

Co velkého se pomocí silných magnetů povedlo z hlubin vytáhnout vám? Pochlubte se svými úlovky na našem magnetickém Facebooku. Rádi nasdílíme dál.

Magnety a lano na magnet fishing.

Objevte další zajímavosti o magnet fishingu.


/ Značku v řece objevil a z řeky tahal příznivec magnetů, fotograf Marián Kábele.