Sem tam se v médiích a na sociálních sítích objevují nálezy granátů i pum, které magnetičtí lovci vytáhli z vody. Jaké další zajímavé kousky se jim povedlo z vodních hlubin pomocí magnetu vylovit? Podívejte se, čím se pochlubili na Redditu.

Silný magnet na magnet fishing, pevné lano, ochranné rukavice a trpělivost – to je základní výbava magnetických lovců pokladů. Které zajímavé kousky se ve světě povedlo z hlubin vylovit?

1) Objev granátu nebo pumy a 6 hodin uzavřená silnice

Magnetický lovec pokladů Nigel Lamford pro BBC zmínil, že už vícekrát jeho nález doprovázely modré majáky a kvílející sirény policie. Když naposledy vytáhl z vody dělostřelecký granát, uzavřeli policisté silnici na šest hodin, než se s nálezem přivolaní pyrotechnici vypořádali. Jindy zase z hlubin během jednoho lovu vytáhl 100 nábojnic a 13 zbraní.

Objevy munice jsou při lovu pokladů magnetem docela běžné. Většinou se jedná o zkorodované nábojnice nebo střelné zbraně z různých období a v různém stavu. Nalezení větší bomby už ale tak časté nebývá.

Pro bezpečnost a zachování zdraví vaše i ostatních doporučujeme nebezpečné nálezy hned oznámit policii a před jejím příjezdem místo zabezpečit, aby se k takovému nálezu nedostali jiné lidé.

Někdy lovec pokladů z hlubin vytáhne i leteckou pumu. V tomto případě se pravděpodobně jednalo o MK-76. Po vytažení z vody však těžko někdo hned ví, zda je pouze cvičná a v jakém je stavu. Pokud se vám takový objekt k magnetu přicvakne, může být vaším posledním. Tak opatrně!

2) Tělo spoutaného muže magnetem vytažené

Ještě mnohem děsivější je nález spoutaného těla 22letého muže v řece Itchen. Bylo zřejmě zamotané do ocelového lana, jinak by se k silnému magnetu nepřicvaklo. Takový nález si asi žádný magnet fisher objevit nepřeje. A ne, fotografii tohoto úlovku opravdu nemáme. Psali o tom v mezinárodním tisku.

3) Brnění šlechetného rytíře

Velice zajímavé nálezy se mnohdy nejprve objevují na Redditu, kde je pak objeví i média. Potom se někdy dostanou až do novin. Mezi vzácnější kousky patří nález tohoto úlovku pomocí magnetu na magnet fishing – brnění rytíře!

Ještě o to více ojedinělý je tento nalezený kousek v případě, když šťastný lovec s magnetem vyrazil zkusit štěstí k vodě poprvé, jak sám zmiňuje:

S přítelkyní jsme dnes poprvé vyzkoušeli magnet fishing. Vytáhli jsme toto brnění. Bylo to velmi vzrušující, naše magnety stále z nálezu sklouzávaly a uvízly i v bahně. Ale pak se povedlo magnet k objektu dobře přicvaknout. Bubliny začaly stoupat a s nimi nahoru i toto brnění. Je hodně zrezivělé. Magnet byl ve skutečnosti přicvaknutý pod štítem, jinak bychom brnění nevytáhli. Na hruď jsem fishing magnet přicvakl až potom, pro větší dramatičnost nálezu.“ 

Čtenáře často zajímá: Dají se silným magnetem z vody vytáhnout mince, zlato a stříbro?

4) Utopený Harley-Davidson

Snem mnoha kluků motorkářů a možná i holek je mít Harley-Davidson. Někdy stačí s magnetem vyrazit k vodě. Ano, v tomto případě to byla asi obrovská náhoda, ale bez magnetu by tohoto krále silnic asi nikdo neobjevil.

K vytažení z vody tak těžkého předmětu už jeden magnet nestačí, a zřejmě ani jedno lano na magnet fishing. Hodí se silný pickup s ramenem a navijákem. Motorka je v dost špatném stavu a možná ani nálezci nezůstane. Každopádně se jedná o jeden z nejcennějších nálezů, co myslíte?

Čtěte také: Jak jsme z řeky lovili dopravní značku – Magnet fishing v akci

4) Vodní trampolína

Těžko říci, jak se tahle docela těžká a hodně objemná věc dostala na dno. Možná její péra už dost skřípaly a někomu to šlo na nervy. Nebo že by si ji objednali kapři pro nácvik delfíních výskoků? Utopit trampolínu asi není snadné. Ale jak vidno, je to možné.

V tomto případě ji do vodních hlubin zřejmě poslal silný vichr, který není ve Spojených státech ničím ojedinělým, což potvrzuje i další přispěvatel:

Naše trampolína byla nalezena vysoko ve stromech, stovky metrů od místa, kde původně byla, a ocelová lehátka skončila po silné bouřce 150 metrů daleko v rybníku. Skoro 50kilogramová lehátka jsme našli až příští léto, když hladina rybníka klesla.

5) Trezor plný cenností se vrátil zpět majiteli

Ne všechny nálezy, které magnetičtí lovci naleznou, si ponechají. Nepsanou etikou je v Česku cenné archeologické nálezy hlásit místně příslušnému muzeu nebo Národnímu památkovému ústavu. V zahraničí to však může fungovat jinak.

Když jeden z lovců pokladů z vodních hlubin vytáhl tento trezor, byly v něm medaile i osobní doklady. Po zjištění identity se mu podařilo přes sociální sítě zkontaktovat majitele a také informoval policii, protože při vytahování otevřeného sejfu z vody se z něj část vysypala na dno. Později se dozvěděl, že trezor zloději odcizili před třemi týdny. Nakonec se sejf dostal zpět k majiteli.

Může vás zajímat 3+1 technika lovu pokladů s magnetem. Kam se která hodí?

7) Výpočetní technika pod vodou

Každý pokročilejší uživatel počítačů ví, že jedním z nejlepších chladičů procesoru nebo grafické karty je voda. Ale házet kvůli tomu celou bednu do vodní hlubiny? Zde se pravděpodobně jednalo o krádež nebo o pokus „zametení stop“, nikoliv o některou z variant, kterou zmiňují veselí diskutéři: „Některé ryby šílí, když zjistí, že FBI dostala jejich počítač.

Celá počítačová bedna bývá nejčastěji z ocelového plechu, magnet se k ní tedy přicvakne docela snadno. U této asi chybí pevný disk, možná s cennými daty. Zbytek pak byl asi potenciálnímu lapkovi k ničemu, tak jej poslal ke dni.

6) Cenné šperky a zlato ve schránce

Jak je možné, že se k magnetu přicvakne zlatý náramek nebo jiné ozdoby z cenných kovů? Možné to není, jedině by měly ocelové zavírání, což zpravidla nemívají. Ale jiná situace je už v momentě, kdy jsou uložené ve schránce a ta má ocelovou přezku, jako v tomto případě. Docela cenný úlovek pomocí magnetu!

7) Tajemný kámen – ze Země či z vesmíru?

Pokud také vyrážíte s magnetem k vodě, pravděpodobně se vám k němu občas přicvaknou malé kamínky. Většinou se jedná o kousky čediče nebo o jiný kámen, který obsahuje železo. Ale tento nalezený šutr je o hodně větší. Nálezci se, podle jeho vyjádření, zatím nepovedlo zjistit, jak se na dně ocitl a jestli je zemského či mimozemského původu.

Zkuste to také – vyrazte k vodě s magnetem a najděte poklad

Zaujal vás také magnet fishing? Podívejte se, jaká výbava je pro hledání pokladů magnetem potřeba a jak postupovat. Inspirací vám mohou být rady a tipy na blogu Magnetik.cz