Vybíráte magnet na ven? Ne všechny jsou stejné. Neodymové magnety dobře slouží v interiéru, ale venku mohou časem korodovat. Existují však magnety odolné vůči venkovnímu počasí, ideální pro exteriér. Zjistěte v dalším díle Magnetické základky, jak poznat takové magnety a proč vám správný výběr magnetu ušetří čas i peníze.

Základní rozdělení permanentních magnetů podle materiálu

Neodymové magnety – silné, ale mohou korodovat

Magnetické kotouče s axiální magnetizací.
Magnetické kotouče s axiální magnetizací.

Permanentní magnety jsou dostupné v mnoha tvarech a z různých materiálů. Ne všechny se ale hodí i na ven. Do exteriéru jsou vhodné pouze některé.

Neodymové magnety, jedny z nejsilnějších magnetů současnosti, jsou hojně používané a oblíbené ve výrobě, průmyslu, v podnikání i domácnostech.

Jelikož však směs NdFeB, z níž jsou vyrobené, obsahuje železo, venku a ve vlhkém prostředí mohou neodymové magnety korodovat. A to i když jsou povrchově opatřené ochrannou vrstvou niklu či zinku. Povrchová vrstva je totiž poměrně tenká. Stačí malé škrábnutí a vlhkost se přes ni může dostat k jádru magnetu.

Podívejte se na 13 typů povrchových úprav a ochranných vrstev magnetů. Které vybrat

SmCo a AlNiCo magnety – odolnější, avšak slabší a dražší

SmCo magnety s odolností vůči horku
SmCo magnety s odolností vůči horku.

Samarium-kobaltové magnety (SmCo) mají vynikající odolnost proti vysokým teplotám a korozi. Mohou být tedy vhodné i pro venkovní použití. Jsou však dražší než „neodymy“ a také magneticky slabší.

AlNiCo magnety jsou další možnou volbou s odolností v exteriéru, ale ani jejich magnetická síla není na úrovni neodymových magnetů a i cena je vyšší.

Feritové (keramické) magnety – velice odolné a levné, ale slabé

Feritové magnety odolné korozi, ale magneticky slabší
Feritové magnety odolné korozi, ale magneticky slabší.

Feritové magnety, také známé jako keramické magnety, korozi odolají dobře. Díky své keramické struktuře jsou tyto magnety přirozeně odolné vůči korozivnímu poškození v exteriéru a vlhkosti. Na rozdíl od neodymových magnetů, které potřebují ochrannou vrstvu k prevenci korozního poškození, můžete feritové magnety používat v exteriérových a náročnějších prostředích bez potřeby dodatečné ochrany. Mohou však časem lehce oxidovat, měnit barvu.

„Ferity“ jsou oproti neodymům a ostatním typům magnetů mnohem levnější. Avšak zároveň magneticky poměrně slabé. Pokud nepotřebujete velkou magnetickou sílu, mohou být dobrou volbou pro exteriérové aplikace.

Poplastované a pogumované neodymové magnety – silné a voděodolné

Pogumovaný magnetický úchyt
Pogumovaný magnetický úchyt.

Poplastované a pogumované neodymové magnety kombinují velkou magnetickou sílu neodymových magnetů s ochrannou vrstvou z plastu nebo gumy. Tato vrstva zvyšuje odolnost magnetů proti korozi, vlhkosti a mechanickému poškození. Jsou vhodné i pro použití v náročnějších podmínkách, včetně exteriéru nebo vlhčího prostředí.

Ochranná vrstva, zvláště pogumování, zároveň minimalizuje riziko poškrábání nosného podkladu magnetu a navíc zlepšuje adhezi – pogumované magnety lépe drží na diagonální či svislé ploše. Na druhou stranu, povrchová vrstva plastu nebo pryže (gumy) trochu zeslabuje magnetickou sílu magnetu.

Potřebujete-li silné magnety na ven, voděodolné polastované či pogumované neodymové magnety budou tou pravou volbou do exteriéru.

Pogumované magnety
Pogumované magnety.

Podívejte se také na tvary magnetů a jak vybrat vhodný magnet

Speciální povrchové úpravy neodymových magnetů

Neodymové magnety mívají různé další typy speciálních povrchových úprav, které zvyšují jejich odolnost proti korozi, mechanickému poškození a umožňují jejich použití ve specifických nebo agresivních prostředích. 

Mezi tyto povrchové úpravy patří vrstvy teflonu (PTFE), epoxy pryskyřice nebo speciální úpravy Everlube® 6155. Každá z těchto úprav má své jedinečné vlastnosti. Takové magnety jsou vysoce odolné, avšak pro běžné použití zpravidla finančně příliš nákladné. Pro úplnost je stručně popíšeme také.

Teflonová povrchová úprava magnetů poskytuje vynikající chemickou odolnost a je ideální pro použití v chemickém průmyslu nebo v prostředích, kde jsou magnety vystavené agresivním látkám. Označení Zn-PTFE je kombinace zinkového podkladu s teflonovou vrstvou, což zvyšuje odolnost proti korozi.

Povrchová úprava magnetů, ochranná vrstva teflon
Povrchová úprava magnetů, ochranná vrstva teflon.

Epoxidovou pryskyřicí potažené magnety mají dobrou ochranu proti opotřebení a korozivním vlivům. Tato úprava bývá používaná pro venkovní aplikace nebo tam, kde jsou magnety vystavené vlhkému prostředí. Ni-Cu-Ni-epoxy znamená, že magnet je nejprve pokrytý vrstvou niklu, mědi, zase niklu a nakonec epoxy pryskyřicí pro silnou odolnost. Epoxidová pryskyřice může v určitých podmínkách křehnout a také náklady na výrobu bývají vyšší než dostupnější poplastované magnety.

Speciální úprava Everlube® 6155 je pokročilá povrchová úprava, která kombinuje vynikající protikorozní vlastnosti s nízkým koeficientem tření. Tato úprava je vhodná pro využití, kde je potřeba snížit tření a zároveň chránit magnet před korozivními vlivy.

Povrchová úprava magnetů, ochranná vrstva Everlube® 6155
Povrchová úprava magnetů, ochranná vrstva Everlube® 6155.

Zmíněné povrchové úpravy rozšiřují možnosti použití neodymových magnetů do prostředí, kde by běžné neodymové magnety bez těchto speciálních ochranných vrstev nebyly dostatečně odolné. Díky tomu lze magnety efektivně využívat v širokém spektru aplikací, v průmyslu, výrobě, vědě a technice.

7 tipů pro využití voděodolných magnetů v exteriéru

Poplastované a pogumované magnety mají vynikající odolnost proti povětrnostním vlivům a jsou ideální i pro venkovní použití. Přikládáme sedm tipů, jak je můžete využít:

1) Venkovní dekorace: Upevněte venkovní světelné řetězy, vánoční dekorace nebo ozdoby na kovové povrchy bez nutnosti vrtání či používání lepidel a šroubů.

2) Informační tabule a značení: Pogumované magnety můžete použít k upevnění informačních tabulí, směrových značek a varovných cedulí na kovové ploty, brány i stojící vozidla bez rizika poškození nosného povrchu.

3) Dočasné upevnění nářadí: Mějte nářadí a zahradní nástroje na dosah ruky, připevněné ke kovovým konstrukcím, regálům, stolům nebo vozíkům, a to bezpečně a snadno přístupné během práce.

Konev zavěšená na poplastovaném magnetickém háčku
Konev zavěšená na poplastovaném magnetickém háčku.

4) Venkovní osvětlení: Pogumované magnety mohou být použité i pro dočasné umístění venkovního osvětlení na kovové konstrukce, což umožňuje snadné přizpůsobení osvětlení podle potřeby nebo příležitosti. Sejmete je pak během chvilky.

5) Upevnění předmětů na vozidlech: Bezpečně připevněte vlajky, značky nebo dekorace na auta a jiná vozidla pro speciální příležitosti a reklamní kampaně bez rizika poškrábání laku.

6) Venkovní umění a projekty: Vytvářejte dočasné venkovní umělecké instalace nebo vzdělávací projekty, které můžete snadno instalovat i odstranit bez trvalého poškození podkladových povrchů.

7) Zabezpečení krytů a plachet: Pevně upevněte ochranné kryty či plachty na kovových konstrukcích, jako jsou lodě, přívěsy nebo venkovní nábytek. Ochraňte je před větrem a nepříznivým počasím.

Díky své odolnosti proti povětrnostním vlivům a flexibilitě v použití jsou poplastované a pogumované magnety skvělou volbou pro širokou škálu venkovního využití, kde je důležitá odolnost magnetů a snadná instalace.

Pogumované magnetické úchyty – silné a odolné

Pogumované magnetické úchyty jsou neodymové magnety zapouzdřené v ocelovém pouzdře, které magnet chrání před poškozením a zesiluje magnetickou sílu. Celý úchyt je pogumovaný a má tak výhody pogumovaných magnetů. Navíc mívají magnetické úchyty otvor na přišroubování. Jsou tak vhodné například pro magnetické držáky náčiní a nářadí, upevnění markýz, krycích plachet, prezentačních transparentů.

Pogumovaný magnetický úchyt
Pogumovaný magnetický úchyt.

Ideální magnet pro každý venkovní projekt

Pro běžné a nenáročné aplikace v exteriéru jsou ideální volbou poplastované nebo pogumované neodymové magnety. Díky své odolnosti proti povětrnostním vlivům a mechanickému poškození poskytují vynikající kombinaci velké magnetické síly a zároveň dostatečné ochrany, která je pro venkovní použití potřebná.

Pogumované magnety
Pogumované magnety.

Pro případy, kde velká magnetická síla není prioritou, ale stále potřebujete odolnost proti korozivním vlivům a vlhkosti, jsou feritové magnety ekonomickou a praktickou alternativou.

Čtěte dál:

Podívejte se i na další díly Magnetické základky.