Ve světě používají nejméně tři druhy magnetů na myčku nádobí – dekorativní magnetický kryt na myčku, magnetickou kouli do myčky na změkčení vody i magnetické cedulky s nápisem, zda je nádobí už umyté nebo ne. Jak magnety na myčku fungují? Můžete si je také vytvořit.

Dekorativní magnetický kryt na myčku

Ukázka dekorativního krytu na myčku nádobí
Ukázka dekorativního krytu na myčku nádobí.

Nudí vás vzhled klasické bílé myčky? Na zahraničním, ale už i tuzemském trhu, se dají sehnat dekorativní magnetické fólie. K výrobě krytu se používá speciální magnetická fólie, která je potištěná různými motivy, například motivem dřeva, kamene, květin, zvířat, zátiší, mandaly nebo všelijakými geometrickými vzory. Druhá strana fólie, ta magnetická, je přichycená ke dveřím myčky.

Možné vzory potisku na magnetickou fólii
Možné vzory potisku na magnetickou fólii.

Ozdobný magnetický kryt myčky rovněž zakryje případné škrábance i jiná poškození povrchu myčky. 

Magnetická koule do myčky nádobí

Magnetická koule slouží jako změkčovač vody v myčkách a pračkách. V pogumované magnetické kuličce jsou ukryté dva magnety, umístěné na opačných stranách koule. Výrobce uvádí, že vlivem magnetického pole začne vodní kámen krystalizovat a nedochází k usazování vodního kamene uvnitř myčky.

Praktické magnety na myčku 

Na trhu jsou k sehnání také magnetické cedulky s označením, zda je nádobí umyté nebo ne. Všichni v rodině tak hned poznají, zda je nádobí čisté nebo špinavé a vyhnout se zbytečnému otevírání myčky nebo vkládání špinavého nádobí k již umytému. Magnety na myčku jsou vyrobené z nařezané a potištěné magnetické fólie, kovu nebo dřeva. Vyrobte si je během chvilky také.

2 tipy na výrobu magnetických štítků na myčku

K výrobě magnetických štítků a cedulek budete potřebovat magnetické pásky v roli nebo magnetickou fólii v archu. Můžete je stříhat nůžkami nebo řezat zalamovacím nožem. K popisování použijte třeba lihové fixy.

Čtěte také: Označujte barevně. Na co se vám hodí barevné magnetické pásky?

Magnetické štítky: Čisté nebo špinavé?

Připevněte na myčku magnetický štítek s nápisem „čisté“ nebo „špinavé“. Ušetříte čas a děti už nebudou muset zbytečně vyndávat z myčky špinavé nádobí. Jak na to? Z barevného magnetického pásku vystříhněte nůžkami dva obdélníky, na jeden napište „čisté“, na druhý „špinavé“. Magnetickou cedulku přicvakněte na myčku.

Milovníci DIY návodů si mohou vytvořit magnetickou cedulku z dřevěné kulatiny s feritovým magnetem. Inspirujte se ve videu:

Zkušení kutilové vyrobí magnet na myčku ze dřeva, podobně jako v tomto videu:

Magnetické cedulky: Kdo je teď na řadě

Jste početnější rodina, kde se všichni podílí na úklidu? Vyrobte si z popisovací magnetické fólie cedulky na myčku nádobí nebo lednici. Na jednotlivé cedulky napište jména dětí, manžela, manželky a rozepište domácí práce, například krmení psa, vyčištění steliva pro kočku nebo vyndání čistého nádobí z myčky. Každý večer nebo ráno cedulky rozmístěte na plochu myčky, lednice. Členové domácnosti budou hned vědět, jaký úkol je čeká.

Čtěte také: Magnety ve světě 1: Magnetické ruční sběrače na černý písek

Objevte další zajímavosti ze světa magnetů na blogu Magnetik.cz.