V předchozím díle seriálu Rubriky Magnetiku jsme zmínili, co blog Magnetik je a jaké tipy pro využití magnetů i návody na magnetické zlepšováky na blogu najdete. Tentokrát se podrobněji podíváme do rubriky Neodymové magnety. V této rubrice se dozvíte, z čeho jsou vlastně neodymové magnety vyrobené, jaké mají výhody i nevýhody, a k čemu se vám mohou hodit.

Neodymové magnety – nejsilnější magnety současnosti

Neodymové magnety jsou v současnosti nejsilnější, běžně dostupné permanentní magnety. Pro svůj provoz nepotřebují elektřinu.

Mezi nejrozšířenější magnety stále patří také starší a mnohem slabší feritové magnety. Ale „neodymy“, jak se hovorově silným neodymovým magnetům také říká, je v mnoha odvětvích plně nahrazují.

Neodym + železo + bor = neodymový magnet

Neodymové magnety jsou vyrobené ze směsi neodymu, železa, boru (NdFeB), případně příměsi dalších látek. Jejich největší výhodou je, že se dají velice silně magnetizovat. Ve výsledku pak udrží i tisíckrát těžší předmět, než samy váží.

Povrchová úprava neodymových magnetů nutná

Neodymové magnety jsou magneticky velice silné, ale kvůli obsahu železa by ve vnějším prostředí mohly korodovat. V tom mají starší feritové magnety navrch, dají se používat i v exteriéru a jsou korozi odolné.

Aby byly neodymové magnety odolnější, opatřují je výrobci ochrannou povrchovou vrstvou, nejčastěji niklem nebo zinkem. Avšak i takto upravené magnety se hodí jen k využití v interiéru.

Povrchová úprava magnetů, různé typy ochranné vrstvy mají dekorační nebo ochrannou funkci.
Povrchová úprava magnetů, různé typy ochranné vrstvy mají dekorační nebo ochrannou funkci.

Pogumované a poplastované vodotěsné neodymové magnety

Potřebujete-li neodymové magnety použít v exteriéru, sáhněte po vodotěsných magnetech. Jsou zapouzdřené v pryži či plastu. Tato povrchová úprava zároveň poměrně křehké neodymové magnety chrání před nárazy.

Poplastovaný magnet na kovovém stole.
Poplastované magnety na kovovém stole.

Pozor na nárazy, mohou se odštípnout

Už jsme zmínili, že neodymy jsou docela křehké. Pokud vám neodymový magnet spadne na zem, anebo se větší rychlostí či silou přicvakne k nosnému podkladu nebo jinému magnetu, může kvůli nárazu dojít k odštípnutí jeho části. Více odolné jsou právě pogumované a poplastované magnety. Ale mnohem odolnější jsou také zapouzdřené magnety – magnetické úchyty a držáky.

Pro držáky nářadí použijte zapouzdřené magnety

Chcete si vyrobit magnetický držák náčiní, nářadí? Vyberte pro tento účel některý z magnetických úchytů. Tvoří je silný neodymový magnet, zapouzdřený v pevném ocelovém pouzdře. Pro větší odolnost jsou navíc poniklované.

Typy magnetických úchytů s prohlubní pro šroub.
Typy magnetických úchytů s prohlubní pro šroub.

Ocelové pouzdro magnet chrání před nárazy a zároveň zvyšuje magnetickou sílu. K dispozici jsou magnetické úchyty a držáky s otvorem na šroub, s vnitřním i vnějším závitem, se závitovým čepem a mnoho dalších typů. K čemu je využít, najdete v rubrice Neodymové magnety také. 

Plusy a mínusy neodymových magnetů

Pro lepší přehlednost uvádíme výhody i nevýhody neodymových magnetů v pár bodech:

+ výborná dostupnost magnetů,

+ obrovské množství tvarů, typů magnetů,

+ různé povrchové úpravy magnetů pro všemožné použití,

+ velká magnetická síla,

+ nízká cena,

– jsou poměrně křehké – pro náročnější použití se hodí zapouzdřené magnety nebo magnetické úchyty,

– běžné magnety se hodí jen k použití v interiéru, v exteriéru použijte poplastované a pogumované magnety.

Tipy a nápady pro využití neodymových magnetů

V rubrice Neodymové magnety na blogu Magnetik najdete mnoho tipů, inspirace a nápadů na využití neodymových magnetů. Pár jich přikládáme.

1) Co jsou a na co se hodí kotoučové magnety – magnetické kotouče

Co jsou neodymové kotoučové magnety – magnetické kotouče, z čeho jsou vyrobené? Zjistěte v článku, které typy neodymových kotoučových magnetů existují a na co se vám mohou hodit. Výrobci je používají třeba pro magnetické zavírání dárkových krabic, dóz, kazet. schránek, diářů, aktovek.

Kabely přichycené ke stolu magnety.
Kabely přichycené ke stolu kotoučovými magnety.

2) K čemu slouží tyčové magnety, magnetické tyče?

Magnetické tyče, neodymové tyčové magnety, válečky využijete k prezentačním účelům ve firmě, k připevnění vzdělávacích materiálů ve škole, výrobních návodů v dílně nebo k přichycení fotek z dovolené doma na nástěnce. Zároveň jsou součástí různých strojů v průmyslové výrobě, přístrojů, senzorů v automotive. Ve větších podobách slouží jako separátory kovových špon, uvolněných šroubů, hřebů v potravinářské výrobě, mlýnech.

Tyčový magnet.
Tyčové magnety pro vytvoření držáku šperků a bižuterie.

3) Neodymové magnety: Kde všude využijete magnetické kostky a kostičky

Jak vypadají magnetické kostky a k čemu se hodí? Inspirujte se tipy pro využití kostkových magnetů pro firmu, zahradu i domov v dalším díle seriálu o neodymových magnetech. Kostičky poslouží jako magnetky na magnetickou tabuli, k upevnění ubrusu ke stolu, jsou součástí magnetické stavebnice UniCube.

Kostkové magnety.
Kostkové magnety.

4) Neodymové magnety, koule a magnetické kuličky – na co se vám hodí?

Kromě toho, že jsou magnetické kuličky součástí magnetické stavebnice NeoCube, nejsou tolik známé, jako třeba magnetické kostky nebo tyčové magnety. Podívejte se v článku, na co jednotlivé neodymové magnety, koule nebo magnetické kuličky můžete využít a jaké typy existují. Magnetické kuličky se liší průměrem a tedy magnetickou silou, a také povrchovou úpravou. Víte, že si můžete pořídit i postříbřené a pozlacené magnetické kuličky?

Náramek z magnetických kuliček.
Náramek z magnetických kuliček.

6) Jak vypadají kuželové magnety a na co je využijete

Kuželové magnety mají tvar komolého kuželu. Poslouží například v kanceláři jako magnetky, doma na magnetické nástěnce i ve skladu s kovovými regály. Jak s magnety pracovat a na co si dát pozor? Zjistěte v článku, k čemu se kónické magnety hodí a které typy existují.

Kuželové magnety.
Kuželové magnety.

7) Využíváte neodymové magnety s otvorem na šroub? Kdy se vám hodí a na co dát pozor

Kotoučové a kvádrové magnety mohou mít otvor na šroub se zápustnou hlavou. Magnety s otvorem na šroub jsou vhodné do domácnosti, dílny, využívají je obchodníci v prodejně nebo výrobci propagačních materiálů. Přečtěte si o nich více.

Magnetický úchyt na stěně.
Magnetický úchyt s otvorem na šroub se zápustnou hlavou.

8) Zapouzdřené magnety – ideální do exteriéru a vlhka

Standardní poniklované neodymové magnety mohou působením vlhkosti časem korodovat. Jsou určené hlavně do interiéru. Do venkovního prostředí a vlhka se mnohem více hodí magnety zapouzdřené v plastu nebo pogumované magnety. Jsou voděodolné a vyberete si z několika barev. Podívejte se na ně.

Magnetický úchyt – pogumovaná magnetická příchytka kabelů.
Magnetický úchyt – pogumovaná magnetická příchytka kabelů.

9) Samolepicí magnety přilepíte během chvilky – kam a jak?

Samolepicí, nalepovací magnety mají na jedné straně vrstvu silného lepidla, díky které je přilepíte k podkladu. Některé jsou dokonce opatřeny lepicí vrstvou 3M. V článku se dozvíte, jak magnety vypadají, jak je správně k podkladu lepit, aby dobře držely. Také zjistíte, pro jaká použití se samolepicí magnety hodí.

Samolepicí kotouč v dárkové krabičce.
Samolepicí kotouč v dárkové krabičce.

O neodymových magnetech jsme napsali už hodně článků, pojednává o nich rubrika Neodymové magnety, tak ji sledujte. Příště představíme zase další z rubrik blogu Magnetik.