V rubrice Vyrobte si z magnetů se zaměřujeme na návody, tipy, postupy, jak magnetickou sílu využít k výrobě usnadňováků, pomůcek z magnetických fólií i magnetických držáků z magnetických úchytů. Podívejte se a vyrobte si nové magnetické zlepšováky.

K čemu se dají silné neodymové i jiné magnety použít? Vyzkoušejte například tyto zlepšováky:

1) Magnetický držák na nože

Magnetický držák na kuchyňské nože.
Magnetický držák na kuchyňské nože.

Magnetický držák na nože je užitečnou pomůckou do každé kuchyně. K jeho výrobě vám stačí kousek hoblované dřevěné latě, trocha nářadí v dílně a několik kotoučových magnetů. Podívejte se na celý postup, jak vyrobit magnetický držák na nože.

2) Magnetické dekorace a magnetky z pivních zátek i kamenů

Magnetky.
Magnetky.

Jak si vyzdobit ledničku nebo vyrobit malý dárek pro přátele? Stačí na pivní zátky přilepit pár magnetických kotoučů. Můžete je nalepit i na pomalované kamínky. Zjistěte, jak vlastní magnetky vytvořit. Další tipy na výrobu magnetek a fotomagnetek najdete i zde.

3) Magnetický držák na mýdlo

Rozmáčené mýdlo položené na umyvadle není nic hezkého na pohled. Ani na omak. Přitom jej stačí umístit do držáku. Magnetický držák na mýdlo si vyrobíte za pár minut, vyzkoušejte.

4) Kuchyňská chňapka s magnetem

Kuchyňská chňapka.
Kuchyňská chňapka.

Magnetickou chňapku na manipulaci s horkými pekáči a plechy koupíte dnes skoro v každých domácích potřebách. Pokud máte nějakou starší, můžete si ji na magnetickou snadno přetvořit. Podívejte se na postup, jak se dají kuchyňské chňapky s magnetem vytvořit.

5) Magnetické kořenky

Kořenky na magnet připevněné na lednici.
Kořenky na magnet připevněné na lednici.

Magnetické kořenky ušetří místo na polici. Díky magnetu se dají přicvaknout třeba na bok lednice. Jejich výroba je poměrně jednoduchá. Použít můžete samolepicí magnetické kotouče nebo kulaté magnety ke kořenkám přilepit univerzálním lepidlem. Které magnety na magnetické kořenky jsou vhodné, zjistíte na blogu.

6) Magnetická miska – magnetický držák na šroubky, špendlíky i sponky

Magnetická miska.
Magnetická miska.

Vysypaly se vám na podlahu šroubky, matičky, sponky nebo špendlíky? Pochytejte je během chvilky do magnetické misky. Z ní už pak znovu nevypadnou. Magnetická miska na šroubky se hodí v domácí pracovně, v dílně i garáži.

7) Magnety pro využití více prostor ve skříňce

Koupelnová skříňka s magnety.
Koupelnová skříňka s magnety.

Na police každé skříňky a skříně se vejde jen omezený počet věcí. Můžete však využít i její dvířka. Pokud na ně přimontujete placaté kvádrové magnety, dá se k nim pak přicvaknout menší a lehčí ocelové náčiní. Zjistěte, jak prostor skříněk pomocí magnetů „přifouknout“.

8) Magnetické karabiny a háčky ušetří místo doma i v dílně

Magnetická karabina na ocelové konstrukci.
Magnetická karabina na ocelové konstrukci.

Magnetické háčky a karabiny stačí přicvaknout a hned používat. Budou vám držet na boku lednice, pračky, trubkách ústředního topení, na plechové skříni, ocelových sloupech nebo nosnících i na kovové zárubni dveří. Podívejte se, kolik toho magnetické háčky a karabiny unesou.

9) Magnetické úchyty na magnetické držáky

Magnetický háček.
Magnetický háček.

Z čeho vyrobit silné magnetické držáky na nářadí a těžší náčiní? Neodymové magnety pro ně moc vhodné nejsou, protože kvůli své křehkosti mohou při nárazu prasknout. Použijte raději mnohem odolnější magnetické úchyty. Jsou složené ze silných neodymových magnetů vlisovaných do odolného ocelového pouzdra. Magnet chrání před nárazy a navíc zesiluje magnetickou sílu. Přinášíme přehled typů magnetických úchytů na magnetické držáky.

10) Pokovená fólie jako podklad pro magnety

Nástěnka z pěnové pokovené fólie.
Nástěnka z pěnové pokovené fólie.

Poslední z tipů ve výběru je materiál, který magnetický ani není. Ale na kovové, pokovené fólii magnety i magnetická fólie výborně drží. Pokovená fólie je ideální na výrobu magnetické tabule. Zjistěte, jak se dá magnetická popisovací nástěnka vytvořit za pár minut.

Další návody a postupy pro využití magnetické síly najdete v rubrice Vyrobte si z magnetů na blogu Magnetik.cz.