Pokud s magnetickým lovem začínáte, možná se vám v hlavě honí spousta otázek. Co magnetické lovce pokladů často zajímá, nač se ptají? Co je magnet fishing? Jak vybrat magnet, lano a jak lano uvázat? Co dál je potřeba a jak při hledání pokladů v hlubinách postupovat? V článku najdete nejdůležitější informace, který by měl znát každý fanoušek magnet fishingu.
1) Co je magnet fishing?
Magnet fishing je aktivita, při které pomocí silného neodymového magnetu připevněného na laně hledáte ve vodních plochách železné nebo jiné feromagnetické předměty. Magnet fishing je známý také pod termínem magnetický lov nebo magnetický rybolov.
Při magnetickém lovu nikdy nevíte, co z řeky, jezera, kanálu vytáhnete. Ve chvíli, kdy do vody spustíte fishing magnet, už se jen těšíte, co se k němu přicvakne.
2) Jak vybrat silný magnet pro magnetický lov?
Existují dva typy magnetů na magnet fishing – jednostranné a oboustranné magnety. Jejich magnetická síla se pohybuje od 135 až do 1100 kg. Magnet fishing magnet je opatřený pro větší odolnost kovovou přírubou a jedním nebo dvěma oky pro uvázání lana.
3) Jak vybrat lano na magnet?
V první řadě musí být lano pro magnetic fishing pevné, protože některé vytažené předměty bývají těžké. Lano by rovněž mělo být oděruvzdorné, aby se při tahání o ostré hrany kamenů, konstrukce mostu snadno nerozřízlo či nepřetrhlo. Ideální lano je pevné a nepruží, aby se s ním dalo pod vodou dobře manipulovat. Například horolezecká lana pruží a proto nejsou pro hledání pokladů pod vodou vhodná.
Vyberte lano, které je lehké a skladné. Lana pro magnetický rybolov bývají vyrobená ze syntetických materiálů, nejčastěji z polyesteru – PES. Díky tomu jsou lehká a nenasáklivá.
4) Které uzly jsou nejpevnější?
Aby magnet na laně dobře držel a nezůstal pod hladinou, je nutné jej k lanu dobře přivázat. Uzel má být pevný, ale také by vám měl jít dobře povolit a utáhnout. Mezi nejpoužívanější uzly mezi magnet fishery patří osmičkový uzel, dvojitý osmičkový, šibeniční uzel neboli katova smyčka, kotevní uzel, případně dračí smyčka.
Podívejte se na podrobný přehled magnet fishing uzlů.
5) Jaká další výbava pro magnet fishing se hodí?
Kromě silného fishing magnetu, kvalitního lana a pevného uzlu budete potřebovat rukavice. Rukavice chrání vaše ruce před nečistotami ze špinavých vod a před poraněním, protože některé nálezy mohou být ostré. Dobré rukavice mají protiskluzovou vrstvu, díky níž vám lano bude v rukou dobře držet. A taky ruce ochrání před popálením, když vám lano prokluzuje mezi prsty.
Na očištění rukou se hodí antibakteriální gel do kapsy. Vhod přijde i mobil nebo foťák na dokumentaci nálezů.
Pokud vás magnetický rybolov bude bavit, můžete investovat do dalšího příslušenství. Hodí se například:
- ocelový hák na lano, jenž vám usnadní vytahování nalezeného těžkého předmětu z vody,
- karabinu, která můžete vložit mezi magnet a lano a urychlit si tak třeba výměnu magnetu, když jich máte více,
- závitový zámek na magnet, pomocí něhož předejdete ztrátě magnetu – slouží jako lepidlo
- ochranný kužel proti zaseknutí fishing magnetu o kořeny stromů pod vodou.
6) Jak při magnet fishingu postupovat?
Při hledání pokladů v přírodě postupujte takto:
1) Nejprve uvažte pevným uzlem lano k nosnému oku magnetu.
2) Opačný konec lana ideálně přivažte ke stromu nebo zábradlí na břehu, je to jistota, aby vám magnet ve vodě nezmizel i s lanem, kdyby vám z rukou náhodou vyklouzlo.
3) Natáhněte si protiskluzové ochranné rukavice.
4) Lano smotejte do velkých ok a držte je v jedné ruce, jako když kovbojové házejí lasem. Druhou rukou chytněte lano s magnetem.
5) Fishing magnet vhoďte do vody dál od břehu a přitom lano ve druhé ruce uvolněte. Pozor, ať magnet nehodíte někomu na hlavu.
6) Jakmile je magnet ve vodě a klesne ke dnu, pomalu tahejte lano s magnetem k sobě.
7) Přicvaklo se něco? Gratulujeme! Postup opakujte o kousek vedle.
8) Případné nálezy a magnet s lanem vložte do plastového kbelíku, ať nemáte v kufru auta mokro.
9) Všechny nálezy z místa vždy odvezte pryč a vyhoďte třeba do sběru.
10) Doma pak výbavu pro magnetic fishing opláchněte čistou vodou a před uložením nechte uschnout.
11) Průběžně kontrolujte stav magnetu, lana, pevnost uzle i další výbavu.
12) Pochlubte se svými nálezy.
Omrkněte a vyzkoušejte také 4 techniky lovu s magnetem.
7) Je potřeba při hledání pokladů dodržovat nějaká bezpečnostní pravidla?
Magnet fishing je ve většině případech bezpečný koníček, ale i tak je potřeba myslet na pár bezpečnostních pravidel:
- Při hledání pokladů se držte dál od kluzkých břehů.
- Ke svému tělu nikdy nepřivazujte lano s magnetem.
- Pokud se vám magnet ve vodě zasekne, neskákejte pro něj. Nikdy nevíte, co se pod hladinou skrývá, jak moc je voda hluboká a jak silný je proud vodního toku.
- Z bezpečnostních a hygienických důvodů používejte rukavice. Vylovené předměty mohou být ostré a rezavé.
- Najdete-li náhodou munici, zavolejte hned z místa policii. Totéž platí v případě nálezu střelné zbraně, která může pocházet z trestné činnosti.
8) Kam vyrazit na magnet fishing?
Už vám docházejí nápady, kam na magnetický lov vyrazit? Zkuste si vytipovat lokality na internetu. Na mapách hledejte rybník, řeku, jezero, potok, vodní nádrž, přehradu nebo městský vodní kanál.
Ideální je místo, které navštěvuje hodně lidí nebo je v blízkosti města. Lokalita by měla být dobře přístupná autem. Podívejte se na článek, jak vybrat vhodné místo pro lov pokladů magnetem.
9) Může se magnet fishign provozovat všude nebo ne?
V České republice zatím není zákon, který by magnet fishing zakazoval, je tedy legální. Pokud budete lovit na veřejných místech, vyhněte se hledání pokladů v chráněných oblastech CHKO a národních parcích, v ochranných pásmech vodního zdroje, archeologických nalezištích a na soukromém pozemku.
Mezi magnetickými rybáři také existují etická pravidla, například nelovit mince v kašně, chovat se k přírodě ohleduplně a vylovené předměty si vždy odvézt pryč.
Zjistěte, jaká jsou pravidla v jiných zemích a zda můžete převážet magnet v letadle.
Sledujte dál seriál o magnetic fishingu na blogu Magnetik.cz.