V dalším díle seriálu, v němž představujeme využití magnetů, se podíváme na magnety ve výrobě a průmyslu. V jakých odvětvích výroby se dají využít a co v rubrice najdete? Zjistěte, zda se magnety hodí i pro vaše podnikání.

Rubriky Magnetiku je miniseriál, kde se postupně dozvídáte využití magnetů v různých oblastech lidské činnosti, ať už pracovní, tvořivé či relaxační. Dnes ukážeme pár příkladů, kde všude magnety využívají ve výrobě a průmyslu.

I když to nebývá na první pohled vidět, jsou silné magnety součástí mnoha strojů, přístrojů a technologií. Kde je můžete najít a k čemu slouží?

Magnety v automobilovém průmyslu

Otevřené dveře auta za jízdy jsou nebezpečné.
Zavírání dveří automobilu.

Každý moderní automobil obsahuje i stovky magnetů různých velikostí a tvarů. Bývají hlavně součástí snímačů a Hallových senzorů. Fungují díky nim bezpečnostní systémy, jako jsou například bezpečnostní pásy, systém kontroly natočení volantu, brzdové a ABS systémy, ale i ovládání světlometů. Dost magnetů bývá i přímo součástí motoru, opět v různých sondách a čidlech.

Magnety v autech vylepšují uživatelský komfort a pohodlí posádky. Drží zavřená víka odkládacích schránek, pouzdra na brýle. Magnetický bývá i držák na mobilní telefon.

Magnety v potravinářství, zemědělství a petrochemii

Magnetický separátor.

Když zemědělci na polích sklízejí plodiny a obilí, sem tam se ze strojů uvolní nějaká matice nebo jiný kousek železa nebo oceli. Jak zajistit, aby kovové špony a úlomky neponičily mlynářskou technologii nebo se dokonce nedostaly až do vašeho chleba?

Nejen z obilí je pomáhají odstraňovat magnetické separátory. Zpravidla se jedná o rošt poskládaný z magnetických tyčí, mezi nimiž se sype například obilí na své očišťující cestě. Železné, ocelové a jiné feromagnetické úlomky se pomocí nich zachytí a nedostanou dál.

Na stejném principu fungují i magnetické separátory tekutých hmot v mlékárenském, chemickém či olejářském průmyslu.

Jak využít účinek magnetické separace i v domácí dílně? K úklidu podlahy vám pomůže magnetická metla a ruční magnetický separátor železných špon, rozsypaných šroubků, hřebíků. Úklid pracoviště, klempířských a zámečnických dílen s nimi zvládnete během pár minut.

Magnety v elektrotechnické výrobě

Zapojování autoreproduktoru.
Reproduktor.

Plno magnetů najdete i v elektronice a elektrotechnice. Obsahují je elektromotory, ale i reproduktory, mikrofony, záznamová zařízení, hard disky.

Magnety drží zavřená dvířka ledničky, mrazáku. Jsou součástí magnetické elastické pryže, která slouží zároveň jako těsnění proti unikání chladu z chladicí bílé a gastro techniky.

Magnetické upínače pro opracování obrobků šetří čas

Magnetický upínač obrobků.
Magnetický upínač obrobků.

Magnetické upínače obrobků využívají pracovníci ve firmách strojírenského průmyslu. Jsou určené k upnutí feromagnetických dílů, které je potřeba brousit, frézovat, leštit nebo vrtat. Upínače obrobků mívají tvar kruhu nebo obdélníku – magnetické upínací desky. Práce se díky nim urychlí a usnadní.

Zvedací břemenové magnety zvednou i slona

Břemenový magnet pro zvedání materiálu a břemen ve výrobě.
Břemenový magnet.

Mezi nejsilnější patří břemenové magnety. V případě permanentních magnetů zvednou tisíce kilogramů, třeba i slona, pokud na sobě bude mít ocelové brnění.

Pro snazší práci mají zvedací magnety vypínací mechanismus, dají se ovládat pomocí páky s aretací.

Břemenovými magnety je možné zvedat jen feromagnetické materiály z oceli, ocelolitiny, železa. Dají se zvednout i další,  feromagneticky slabší materiály, avšak zvedací kapacita se pak snižuje. Například u nerezi 430F je zvedací kapacita poloviční, u litiny 45%, u niklu jen 10%. 

Břemenové magnety mohou zvedat i kulatinu, trubky, válce, jen musí mít vhodný nástavec.

Magnety ve šperkařství

Magnetické zapínání.
Náramek s magnetickým zapínáním.

Jak co nejrychleji zapnout náramek nebo náhrdelník? Pomocí magnetů. Magnetické zapínání šperků a bižuterie je udrží pevně zapnuté. Ozdobu si můžete vyrobit i svépomocí. Stačí vhodný provázek nebo šňůra, ozdoby k navléknutí, jako jsou třeba korálky a magnetické zapínání.

Magnety v oděvnictví a brašnářství

Magnetické zapínání.
Magnetické zapínání.

Víte, že existují i zašívací magnety? Slouží k pevnému zapínání či připínání oděvů, bytové galanterie, závěsů. Trochu jinak vypadá magnetické zapínání pro brašny, aktovky, diáře, peněženky, pouzdra na platební karty, navštívenky.

Magnety v nábytkářství

Dveřní magnet.
Nábytkové magnety.

Co drží dvířka skříněk kuchyňské linky, skříní, anebo zakrývací obklady inspekčních otvorů v koupelně zavřené? Magnety. Dříve slabší feritové, dnes většinou už neodymové. Nábytkové magnety si oblíbili truhláři a výrobci nábytku.

Magnety v kovovýrobě

Magnetický úhelník.
Magnetický úhelník.

Mnoho typů magnetů využijete v kovovýrobě, zámečnické dílně. Už jsme zmínili magnetické výrobky pro úklid a magnetické metly. Při práci, lakování, broušení, natírání a svařování se hodí magnetické úhelníky a úhly.

Přímo ke sváření jsou určené také magnetické zemnicí, ukostřovací svorky.

Magnety ve výrobě držáků, suvenýrů

Magnetický úchyt.
Magnetický úchyt.

Pro výrobu hotových produktů jsou vhodné magnetické úchyty a držáky. Jedná se o silné neodymové magnety, zapouzdřené v odolném ocelovém pouzdře, navíc například se závitovým otvorem nebo závitovým čepem. Magnetické úchyty seženete v mnoha provedeních.

Potřebujete magnety odolné vlhkosti a nárazu? Možná vás budou zajímat pogumované magnety.

Speciální SmCo magnety odolné horku

SmCo magnety.
SmCo magnety.

Pro speciální aplikace s náročnými podmínkami jsou určené horku odolné samarium-kobaltové SmCo magnety. K výrobě SmCo magnetů výrobci používají redukční, tavnou metodu a metodu redukce, difúze.

Oproti neodymovým magnetům mají SmCo magnety mnohem vyšší teplotní odolnost, pracovní teplotu 250–350 °C. Jsou rovněž odolné korozi.

Propagační magnety pro POP/POS

Supermarket.
Supermarket.

Mezi magnety vhodné k výrobě se dají zařadit také reklamní magnety, magnetické držáky letáků, prospektů nebo magnety vhodné k upínání reklamních plachet, cedulí. Ale magnetům vhodným k propagaci se věnujeme už zase v jiné rubrice.

Sledujte další tipy o využití silných magnetů ve výrobě a průmyslu na blogu Magnetik.